Ամերիկայի Հայկական Համագումարն անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը օրակարգում չընդգրկելու հարցին: Համագումարի հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«ԱՄՆ 111-րդ Կոնգրեսի աշխատանքի վերջին օրերին, երբ  Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի անցկացման փորձերն ակնհայտ դարձան, թուրքական լոբիինգը սկսեց դիմադրել, եւ Թուրքիայի Վարչապետ Էրդողանը նամակ գրեց նախագահ Բարաք Օբամային` զգուշացնելով բանաձեւի քվեարկության  հետեւանքների մասին: Նամակին հետեւեց նախագահ Օբամայի հեռախոսազանգը Էրդողանին, երբ WikiLeaks-ի կողմից թուրքական իշխանության վերաբերյալ կարեւոր տեղեկություններ հրապարակվեցին:
Երեկ, երբ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն տվեց մինչեւ մյուս տարվա մարտի 4-ը կառավարության ֆինանսավորման օրինագծին, Կոնգրեսի անդամներից մոտավորապես 100-ը մեկնեցին տուն Սուրբ Ծնունդի տոնը նշելու`  էլ ավելի նվազեցնելով քվեարկության հնարավորությունը: Միաժամանակ Թուրքիան ներազդում էր Կապիտոլիումի վրա, քանզի ամերիկյան ռազմական ընկերության հետ բանակցություններ էին ընթանում հնարավոր բազմամիլիոն  արժողությամբ զենքի վաճառքի համաձայնության շուրջ:
«Մենք ողջունում ենք բանաձեւը  հովանավորող կոնգրեսական Ադամ Շիֆի ակտիվությունը, նաեւ հատկապես երախտապարտ ենք խոսնակ Նենսի Փելոսիին իր տոկուն գործունեության համար, ինչպես նաեւ շնորհակալ ենք Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության առաջնորդ Ստենի Հոյերին, ով Դեմոկրատների կոնգրեսական քարոզարշավի հանձնախմբի ղեկավար եւ Սպիտակ տունը ներկայացնող կոնգրեսական Քրիս Վան Հոլենի հետ միասին ղեկավարեց եւ աջակցեց ողջ գործընթացին»,- նշել է գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
«Ողջ երկրի Ամերիկայի Հայկական Համագումարի ղեկավարների եւ ակտիվիստվերի անունից Համագումարը երախտապարտ է ակտիվիզմի հսկայական ցուցադրման եւ համայնքի տոկուն ջանքերի համար, քանի որ միասին մենք մեր ձայնը լսելի դարձրեցինք Կապիտոլիումում»,- նշել է Համագումարի Համայնքների հետ աշխատանքների գծով տնօրեն Դանիել Քուշակջյանը:
Ուշադրությունն այժմ սեւեռվում է նախագահ Օբամայի վրա, որ իրականացնի իր խոստումը դառնալ «այն առաջնորդը, ով ճշմարիտ կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին եւ հստակորեն կարձագանքի բոլոր ցեղասպանություններին»: Քանի որ նախագահ Օբաման գործածել է Հայոց ցեղասպանություն արտահայտությունը, ինչպես նաեւ Մեծ Եղեռն, այս վարչակազմը գիտակցում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելը Թուրքիայի շահերից էլ է բխում առաջ շարժվելու համար: Վարչակազմը նաեւ չի ցանկանում հակառակվել պատմությանն ու մարդու իրավունքներին: Ինչպես նախկին սենատոր Հիլարի Ռոդհեմ Քլինթոնն է նշել. «Մեր համայն բարոյականությունը եւ մեր ժողովրդի իրավունքը հանդես գալ որպես մարդու իրավունքների պաշտպան մեզ ստիպում է երաշխավորել, որ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու հիշատակումը կգտնի Կոնգրեսի եւ Միացյալ Նահանգների նախագահի կողմից»:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը` բանաձեւի հովանավորը, մտադրություն է  հայտնել նորից ներկայացնել բանաձեւը մյուս Կոնգրեսի ընթացքում, որը սկսվելու է 2012 թվականի հունվարի 5-ին:

Today, the House adjourned "sine die" leaving H.Res. 252, the Armenian Genocide Resolution, as unfinished business, reported the Armenian Assembly of America (AAA).
In the waning days of the 111th Congress after the renewed push for passage of the bill was made public, opposition mounted from the Turkish lobby, and included a letter from Turkish Prime Minister Erdogan to President Barack Obama warning of consequences should the resolution be brought to the floor. The letter follows a call from President Obama to Erdogan earlier this month after information critical of the Turkish leadership was released by WikiLeaks.
Yesterday, after the House approved a bill to keep the government funded through March 4th of next year, some 100 Members headed home for Christmas and the holidays, further complicating the prospects for a vote. At the same time, Turkey was leveraging its influence on the Hill as it negotiated a possible multi-billion dollar arms deal with an American defense firm.
"We applaud the tenacity of the resolution sponsor, Congressman Adam Schiff, and we also particularly commend the steadfast leadership of Speaker Nancy Pelosi and House Majority Leader Steny Hoyer, who along with Democratic Congressional Campaign Committee Chair and White House Liaison Congressman Chris Van Hollen provided guidance and invaluable assistance throughout this process," stated Executive Director Bryan Ardouny.
There also too many Members to credit here, but the key supporters included House Foreign Affairs Committee Chairman Howard Berman, Armenian Caucus Co-Chair Frank Pallone, outgoing Caucus Co-Chair Mark Kirk, retiring Member George Radanovich, Congresswomen Anna Eshoo and Jackie Speier, Congressman Brad Sherman, Congressman Edward Royce, and the Armenian Caucus Members at large," added Ardouny.
"On behalf of the Armenian Assembly`s State Chairs and activists across the country, the Assembly is grateful for the tremendous display of activism and the sustained grassroots effort as together we made our voices heard on Capitol Hill," stated the Assembly`s Grassroots Director Taniel Koushakjian.
Attention now turns to President Obama to fulfill his commitment to be "a leader who speaks truthfully about the Armenian Genocide and responds forcefully to all genocides." Since President Obama has used the term Armenian Genocide, including Meds Yeghern, this Administration understands that coming to terms with the Armenian Genocide is also in Turkey`s interest in order to move forward, and does not want to be on the wrong side of history or human rights. As then Senator Hillary Rodham Clinton has stated: "Our common morality and our nation`s credibility as a voice for human rights challenge us to ensure that the Armenian Genocide be recognized and remembered by the Congress and the President of the United States."
Congressman Adam Schiff, the sponsor of the resolution, has indicated his intention to re-introduce the bill next Congress, which is scheduled to convene on January 5, 2012.