Մենք պատրաստ ենք ցանկացած սցենարի: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 2-ին, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե եթե մայիսի 8-ին կրկին վարչապետ չընտրվի եւ նոր խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվեն ՀՀԿ-ի իշխանության պայմաններում, ինքը կմասնակցի՞, Փաշինյանը պատասխանեց. «Դա կախված կլինի մթնոլորտից, որովհետեւ եթե պրոցեսը այս ծավալով է ընթանում, մենք ամեն օր իրավիճակի փոփոխություն ենք ունենում: Շուտով իրավիճակը կփոխվի ամեն ժամ»:
Փաշինյանի խոսքով, իրենց մարտավարությունը ճնշումը մեծացնելն է մինչեւ իշխանափոխություն:
Նա հայտարարեց, որ ոչ մի բախում չի կարող լինել, որովհետեւ իրավիճակը 100 տոկոսով գտնվում է իրենց վերահսկողության տակ: «Եթե անգամ լինեն սադրիչներ, մենք բռնությանը բռնությամբ չենք պատասխանելու: Եթե ինչ-որ անձանց կազմակերպած խմբեր լինեն, առանց բռնության վնասազերծում ենք, ոտքերը ձեռքերը ծալում ենք, նստում վրան»:
Հարցին, թե բացի Ֆելիքս Ցոլակյանից կլինե՞ն էլի ՀՀԿ-ական պատգամավորներ, որոնք կմիանան շարժմանը, Փաշինյանն արձագանքեց. «Ինձ դուր չեն գալիս կուլիսային պրոցեսները»:
Նշենք, որ Փաշինյանի գլխավորած երթը Արշակունյաց պողոտայով հասել է Վազգեն Սարգսյանի փողոց:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ օրեր առաջ, երբ Փաշինյանին հարցրել էին, թե պատրաստ կլինի՞ գնալ արտահերթ ընտրությունների, եթե այդ ընտրությունները տեղի ունենան ՀՀԿ-ի իշխանության պայմաններում, նա ասել էր, որ ամենայն հավանականությամբ ակտիվ բոյկոտի կդիմեն, կշրջափակեն ընտրական տեղամասերը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ազգային ժողովում «Ելք» խմբակցության պատգամավոր «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը չի ընտրվել վարչապետ, ՀՀԿ խմբակցությունը դեմ է քվեարկել:
Դրանից հետո կայացած հանրահավաքում Փաշինյանը կոչ է արել վերադառնալ քաղաքացիական անհնազանդության խաղաղ, ոչ բռնի ակցիաներին: «Վաղը ամբողջ հանրապետությունում հայտարարվում է տոտալ գործադուլ եւ դասադուլ, առանց բացառության բոլոր ընկերություններում: 8:15-ից շրջափակվում են բոլոր փողոցները, մետրոն, մայրուղիները, օդանավակայանը, ամեն ինչ»,- ասել է Փաշինյանը:
Նշենք, որ Ազգային ժողովն այսօր՝ մայիսի 1-ին 45 կողմ եւ 56 դեմ ձայներով մերժեց Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում: Մայիսի 1-ի քվեարկությունից 7 օր անց՝ մայիսի 8-ին, անցկացվելու է վարչապետի նոր ընտրություն, որտեղ արդեն վարչապետի թեկնածուները կառաջադրվեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 1/3-ի կողմից: Իսկ եթե այս դեպքում էլ չհաջողվի վարչապետ ընտրել, ԱԺ-ն օրենքի ուժով կցրվի:

Это будет зависеть от атмосферы в стране. Об этом заявил 2 мая лидер оппозиции, депутат Никол Пашинян, отвечая на вопрос, примет ли он участие в новых парламентских выборах в условиях власти правящей Республиканской партии Армении, если 8 мая его вновь не изберут премьер-министром и последует роспуск парламента.
«Это будет зависеть от атмосферы в стране, потому что если процесс будет протекать в нынешнем масштабе, то мы столкнемся с ежедневным изменением ситуации. Скоро ситуация будет меняться ежечасно», - сказал Пашинян.
По его словам, их тактика заключается в усилении давления до смены власти. Оппозиционер также заверил, что никаких  столкновений быть не может, поскольку «ситуация на все 100% находится под нашим контролем».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, несколько дней назад, когда Пашиняна спросили, готов ли он пойти на внеочередные выборы, если они состоятся в условиях власти РПА, оппозиционер сказал, что, по всей вероятности, они прибегнут к активному бойкоту, заблокируют избирательные участки.
Напомним, что на специальном заседании 1 мая парламент Армении не смог избрать премьер-министра. А это означает, что через 7 дней последует вторая попытка избрания парламентом премьер-министра. Если и она не увенчается успехом, то президент вынужден будет распустить парламент и в течение 30 – 45 дней назначить досрочные выборы. При нынешнем развитии событий они пройдут по старому избирательному кодексу, предполагающему голосование как по общегосударственным, так и территориальным спискам кандидатов в депутаты политических партий и их блоков. Этот порядок неоднократно критиковался практически всеми политическими силами, кроме РПА.