Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր՝ մայիսի 4-ին, ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Էյջի Տագուչիին՝ դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ճապոնիայի դեսպանին Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում հայ-ճապոնական փախգործակցությունը առավել զարգացնելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ ներդրված ջանքերի համար:
Բարձր գնահատելով Էյջի Տագուչիի գործունեությունը որպես Ճապոնիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպան՝ ԱԳՆ ղեկավարը վստահություն հայտնեց, որ համատեղ քայլերով հայ-ճապոնական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի կբարձրանան։
Դեսպան Տագուչին շնորհակալություն հայտնեց Էդվարդ Նալբանդյանին եւ արտգործնախարարությանն իր առաքելության ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար եւ համոզմունք հայտնեց, որ տարբեր բնագավառներում Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կապերը կապրեն շարունական վերելք՝ ի նպաստ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Ի գնահատանք հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ճապոնիայի դեսպանին հանձնեց ԱԳՆ Պատվո մեդալը:

YEREVAN.- Armenia's acting FM Edward Nalbandian on Friday received Ambassador of Japan Eiji Taguchi on the occasion of completion of his diplomatic mission in Armenia, the foreign ministry reported.
The acting FM thanked the Japanese Ambassador for the efforts to further develop and expand the Armenian-Japanese mutual partnership during his diplomatic mission in Armenia. Edward Nalbandian highly appreciated Eiji Taguchi’s activity and expressed confidence that the Armenian-Japanese relations will reach to a qualitatively new level by joint efforts.
Eiji Taguchi thanked the acting FM and the ministry for the support and expressed confidence that the ties between Armenia and Japan in different spheres will constantly develop for the benefit of the two friendly peoples.
Acting FM Nalbandian handed over MFA Honorary Medal to the Ambassador for his significant contribution to the development of the Armenian-Japanese relations.