Մարտի 1-ի գործով հետախուզվող նախկին Պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Այս մասին հայտնում են ՀՔԾ-ից:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշում է կայացվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ 03.07.2018թ.-ին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Նույն օրը դատարանի կողմից միջնորդությունը բավարարվել է:

YEREVAN. – Armenia’s former Defense Minister Mikayel Harutyunyan who was searched within the framework of the criminal case into the March 1 events has been arrested, Special Investigative Service told Armenian News-NEWS.am.
As reported earlier, on Tuesday, a decision was made about including Harutyunyan in this criminal case as a defendant, and on charges of overthrowing—with prior agreement with some other persons—the constitutional order in Armenia, between February 23 and March 2, 2008.
A search has been declared for Mikayel Harutyunyan, and a petition has been filed with the court that he be arrested.