2008 թվականի մարտի 1-ին արտակարգ դրություն մցնելու ՀՀ նախագահի հրամանագիրը ամբողջությամբ համապատասխանում է օրենսդրությանը եւ Հայաստանի ստանձնած միջազգային  պարտավորություններին: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ նախագահը մարտի 1-ի դրությամբ ուներ սահմանադրական պարտականություններ եւ իրավունքներ՝ հայտարարելու արտակարգ դրություն, եթե կան սահմանադրական կարգին սպառնացող վտանգներ:
«Խոսում ենք անվտանգության մասին, որը եղել է ոչ միայն արտաքին, այլեւ՝ ներքին: Այդ ժամանակ եղել են ներքին ու արտաքին խնդիրներ: Ներքին խնդիրները անմիջականորեն սահմանադրական կարգին սպառնացող վտանգների պարագան էր: Թե պրոցեսուալ, թե ընթացակարգային տեսանկյուններից նախագահի գործողությունները եղել են իրավաչափ եւ համապատասխանել են գործող օրենսդրությանը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով զինված ուժերի ներգրավմանը ներքին կյանքին, պաշտպանը ընդգծեց, որ Սահմանադրությունում հստակ նշված է, որ զինված ուժերն ապահովում են Հայաստանի անվտանգությունը. «Անվտանգություն ասելով պետք է հասկանալ նաեւ ներքին անվտանգությունը, մարդու անվտանգությունը»:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական կարգի տապալմանը, որում մեղադրվում է Ռոբերտ Քոչարյանը, ենթադրում է, որ պետք է քանդվի գործող սահմանադրական ինստիտւտ եւ ստեղծվի նորը. «Սահմանադրական ինստիտուտ Հայաստանում չի վերացվել եւ նորը չի ստեղծվել»:

The President of Armenia’s executive order to declare a state of emergency in the country as of March 1, 2008 fully complies with the law and the international commitments Armenia has assumed.
Sargis Grigoryan, an attorney of second President Robert Kocharyan, stated the aforesaid at a press conference on Saturday.
In his words, if there were threats to constitutional order, the Armenian President had the constitutional duties and rights to declare a state of emergency in the country.
“There were internal and external problems at that time,” Grigoryan noted, in particular. “The President’s actions were legitimate, and they complied with the working law.”
Reflecting on the armed forces’ involvement of in Armenia’s domestic life, the attorney stressed that the constitution clearly states that the armed forces ensure the country’s security.
As for breaching Armenia’s constitutional order—which Kocharyan is charged with, Grigoryan said this assumes that the existing constitutional institution shall be dismantled and a new one shall be created.
“[But] the constitutional institution has not been eliminated in Armenia,” he added, “and the new one has not been created.”