Վրաստանում  ի հայտ է եկել ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովի եղբայրը։
«Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի եթերում Խորհրդային միության առաջին եւ վերջին նախագահի հետ իր հարազատության մասին հայտարարել է ոմն Ալեքսի Ջաիանի, ով ապրում է Աջարիայի Խուլոյի շրջանի Խիխաձիրի գյուղում, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Նրա խոսքով, իր հայրը՝ Սերգո Ջաիանին իր երկու որդիներին այդ մասին խոստովանել է 80 տարեկան հասակում։ Հոր տան պատից անգամ Գորբաչովի նկարն է կախած եղել, հիշել է Ալեքսին։ «Սա իմ որդին է եւ քո եղբայրը»,- ասել է հայրը։
Ստավրոպոլում ապրող Գորբաչովի մոր՝ կապի ոլորտի աշխատակցուհու հետ, Սերգոն, ըստ նրա ընտանիքի, ծանոթացել է Բաթումիի ծառուղիներից մեկում։ Նա Բաթումի եկել է հանգստանալու եւ կանգ առել հանրակացարանում։ Սիրավեպի արդյունքում, իբր, լույս աշխարհ է եկել Միխայիլ Գորբաչովը։
Գյուղում ասում են, որ Սերգո Ջաիանին գաղտնի նամակագրության մեջ է եղել Գորբաչեւի մոր հետ, եւ տեղյակ է եղել, որ երեխա է ծնվելու։ Գյուղացիները նաեւ հաստատում են, որ Ալեքսի Ջաիանին եւ Միխայիլ Գորբաչովւն արտաքինից շատ նման են իրար։ Ալեքսիի խոսքով, ընտանիքը, «չցանկանալով համաշխարհային սկանդալ առաջացնել», Գորբաչովի նախագահ եղած ժամանակ լռել է։

У экс-президента СССР Михаила Горбачева объявились братья в Грузии.
О своем родстве с первым и последним президентом Советского Союза в эфире телекомпании «Рустави 2» заявил некто Алекси Джаиани, проживающий в селе Хихадзири Хулойского района Аджарии, сообщает «Росбалт».
По его словам, отец Серго Джаиани признался в этом своим двум сыновьям в 80-летнем возрасте. На стене у отца даже висел портрет Горбачева, вспоминает Алекси. «Это мой сын и твой брат», — сказал отец. С матерью Горбачева, сотрудницей сферы связи, проживавшей на Ставрополье, Серго, по версии его семьи, познакомился на бульваре в Батуми – сюда она прибыла в качестве туристки и остановилась в общежитии. В результате романа будто бы появился на свет Михаил Горбачев.
В селе говорят, что у Серго Джаиани была тайная переписка с матерью Горбачева, и о том, что появится ребенок, он знал. Сельчане также утверждают, что Алекси Джаиани и Михаил Сергеевич очень похожи внешне. По словам Алекси, семья, «не желая вызывать мирового скандала», молчала, пока Горбачев был президентом.