Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը պարզաբանել է իր մասնակցությունը 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններին: Օգոստոսի 21-ին իր պաշտոնավարման 100 օրվա կապակցությամբ կազմակերպված մամուլի ասուլիսին Վալերի Օսիպյանը նշեց, որ այդ ժամանակ նա զբաղեցնում էր ոստիկանության պարեկային ծառայության գնդի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը:
«Իմ մասնակցությունը նույնն էր, ինչ ցանկացած այլ ոստիկանի մասնակցությունը»,- ասաց Օսիպյանը՝ հավելելով, որ իրեն վստահված տարածքում լուրջ միջադեպեր չեն եղել: Քննությունն Օսիպյանին երկրորդ անգամ չի կանչել, սակայն եթե կանչի, ոստիկանապետը պատրաստ է կրկնել ավելի վաղ ասվածը:

YEREVAN. – Armenia’s Chief of Police Valeri Osipyan has shed light on his involvement in the events that occurred in March 2008, in capital city Yerevan.
At Tuesday’s press conference to sum up the results of the first 100 days of his tenure in this capacity, Osipyan noted that at the time, he was serving as Deputy Commander of the Police Patrol Service Regiment.
“My involvement [in those events] was the same as any other policeman’s involvement,” he said adding, however, that no major incidents had occurred in the area that had been entrusted to him during those events.
Valeri Osipyan noted that even though the investigation into these events has not called for him for questioning for a second time, he is ready to repeat what was said earlier if he is called again.