ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է հասնել Վաշինգթոնի ռազմական աջակցության դիմաց զարգացած երկրների վճարմանը, փոխանցում է DW-ն:
«Երբ խոսքը վերաբերում է հարուստ երկրներին, ինչպիսին են Սաուդյան Արաբիան, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, ինչ իմաստ ունի նրանց բանակներին ֆինանսավորելը»,- հարց է հնչեցրել Թրամփը՝ հանրության առջեւ ելույթ ունենալով Արեւմտյան Վիրջինիայում: «Նրանք մեզ կվճարեն: Խնդիրն այն է, որ նրանց այս մասին երբեք ոչ մեկը չի հարցրել»,- հավելել է Թրամփը: Նրա խոսքով՝ Հարավային Կորեայի դեպքում ԱՄՆ-ն ֆինանսավորում է «նրանց բանակի մոտ 60 տոկոսը»:
Թրամփը նշել է, որ ամերիկացի գեներալներն իրեն ասել են, որ այդ երկրների համար Սպիտակ տունն է վճարում, քանի որ «նրանք մեր դաշնակիցներն են»: Սակայն զինվորական բարձր պաշտոնյաները ֆինանսներից չեն հասկանում, ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ իրավիճակը բնորոշելով որպես «անտանելի առեւտրային գործարք եւ անտանելի ռազմական գործարք»:
Ավելի վաղ Թրամփը բազմիցս արտահայտվել է այն բանի օգտին, որ ԱՄՆ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները, մասնավորապես՝ Գերմանիան, պետք է լրջորեն մեծացնեն իրենց ռազմական ծախսերը: 2018 թվականի հունիսին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտնել էր, որ Բեռլինը մտադիր է 2024 թվականին պաշտպանական ծախսերը մեծացնել մինչեւ ՀՆԱ 1,5 տոկոս: Ընդ որում՝ նախկինում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հիշեցրել էր, որ 2014 թվականին դաշինքի երկրները պայմանավորվել են 10 տարվա ընթացքում պաշտպանական ծախսերը մեծացնել մինչեւ 2 տոկոս:

Президент США Дональд Трамп намерен добиваться от развитых стран оплаты за военную поддержку со стороны Вашингтона, передает DW
«Когда речь идет о богатых странах, таких как Саудовская Аравия, Япония, Южная Корея, к чему финансировать их армии», - задался вопросом Трамп, выступая перед публикой в Западной Виргинии. «Они будут нам платить. Проблема в том, что их об этом никто никогда не спрашивал», - добавил Трамп. В случае Южной Кореи, сказал американский лидер, США финансируют «около 60 процентов их армии»
По словам Трампа, американские генералы сказали ему, что Белый дом платит за эти страны, потому что «они - наши союзники». Однако высшие военные чины не разбираются в финансах, сказал президент США, охарактеризовав ситуацию как «отвратительную торговую сделку и отвратительную военную сделку».
Ранее Трамп неоднократно высказывался в пользу того, что союзники США по НАТО, в частности, Германия, должны всерьез увеличить свои военные расходы. В июне 2018 года канцлер ФРГ Ангела Меркель сообщила, что Берлин намерен к 2024 году увеличить расходы на оборону до 1,5 процента ВВП. При этом ранее генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг напомнил, что в 2014 году страны альянса договорились увеличить расходы на оборону до 2 процентов в течение 10 лет.