ԱԺ ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն, Հայաստանի նոր խորհրդարանը կունենա 132 պատգամավոր, մինչդեռ գործող խորհդրարանում պատգամավորների թիվը 105 է:
Պատճառն այն է, որ «Իմ քայլը» ստացել է ձայների ավելի քան 70 տոկոսը, մինչդեռ Ընտրական օրենսգիրքը պահանջում է, որ Ազգային ժողովում ընդդիմությունը չի կարող 1/3-ից պակաս մանդատներ ունենա: Հետեւաբար, ԱԺ անցած մյուս երկու ուժերը լրացուցիչ մանդատներ են ստանալու, մինչեւ նրանց ներկայությունը ԱԺ-ում կազմի 1/3:
Հաշվարկների արդյունքում պարզվում է, որ «Իմ քայլը» դաշինքն ստանում է 84 մանդատ, նաեւ ըստ Դոնթի բանաձեւի «Իմ քայլը» դաշինքին են բաժին ընկնում ազգային փոքրամասնություններին հասնող 4 մանդատները:
Այսպիսով «Իմ քայլը» դաշինքը ԱԺ-ում կունենա 88 մանդատ:
Ըստ նախնական հաշվարկի ԱԺ անցած մյուս երկու ուժերից ԲՀԿ-ն պետք է ունենար 10, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը» 7 մանդատ, սակայն նրանք կստանան լրացուցիչ մանդատներ:
Այսպիսով, ԱԺ-ում մանդատները կբաժխվեն հետեւյալ կերպ.
«Իմ քայլը» - 88 մանդատմ
ԲՀԿ – 26 մանդատ
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն – 18 մանդատ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ժամը 07.30-ի դրությամբ՝ ԿԸՀ-ն էլեկտրոնային եղանակով մշակել է քվեաթերթիկների 100 տոկոսը (հայտնի են բոլոր 2010 ընտրական տեղամասերի արդյունքները)։
Ըստ այդմ, ձայների 70,43 տոկոսով (884456 ձայն) հաղթանակ է տարել «Իմ քայլը» դաշինքը՝ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։
Երկրորդ տեղը ձայների 8,27 տոկոսով (103824) զբաղեցրել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, որի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել Փաշինյանին։
Ձայների 6,37 տոկոսով մեկ այլ աջակից ուժ՝ ի դեմս «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը։
Մյուս քաղաքական ուժերը չեն հաղթահարել անհրաժեշտ անցողիկ շեմը 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացված լինելու համար։

YEREVAN. – According to preliminary results of Sunday’s snap National Assembly (NA) election in Armenia, the new parliament will have 132 MPs, whereas there are 105 lawmakers in the current legislature.
The reason is that My Step Alliance has garnered more than 70 percent of the votes, whereas the country’s election law stipulates that the opposition in the NA cannot have less than one-third of the parliamentary seats. So, the other two political forces that have made it to the parliament—namely, the Prosperous Armenia Party (PAP) and the Bright Armenia Party (BAP)—will receive additional seats until they have a one-third presence in the new NA.
Calculations indicate that My Step Alliance will get 84 seats. Also, the four parliamentary seats being allocated to national minorities will be added to the seats of this political force.
According to initial calculations, the PAP and the BAP were to have 10 and 7 seats, respectively, but they will get additional parliamentary seats.
Thus, the seat distribution in the new NA will be as follows:  My Step Alliance: 88 seats, PAP: 26 seats, and BAP: 18 seats.
As reported earlier, the Central Electoral Commission has counted all the ballots that were cast in Sunday’s snap parliamentary election in Armenia.
Accordingly, the My Step Alliance, led by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, has won the election, with 70.43% (884,456 votes).
The Prosperous Armenia Party, whose chairman—and tycoon—Gagik Tsarukyan has repeatedly expressed his support to Pashinyan and his “velvet revolution,” has come second, with 8.27 percent (103,824).
And another Pashinyan supporter, Bright Armenia Party, led by Chairman Edmon Marukyan, has placed third, with 6.37% (80,024).
The other political forces running for parliament, however, have not passed the minimum thresholds—5% for parties, and 7% for alliances—to win seats in the new NA, which is elected for five years.