Իսրայելի թշնամական գործողությունների դեպքում Իրանն առանց տատանվելու կօգտագործի ինքնապաշտպանության իր իրավունքը: Այս մասին ՄԱԿ ԱԽ ղեկավարին ուղղված նամակում գրել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Էսխախ ալ Խաբիբը, հաղորդում է Mehr-ը:
Նա ընդգծել է, որ Իրանն իր միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն կիրագործի ինքնապաշտպանության իր իրավունքը:
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ Իսրայելի ռազմածովային նավատորմը կարող է միջոցներ ձեռնարկել իրանական նավթի արտահանումը դադարեցնելու համար:
Իրանի դիվանագետը նշել է, որ Իսրայելի վարչապետի հայտարարությունները ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիք են եւ խախտում են Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությունը:

Иран без колебаний использует свое неотъемлемое право на самооборону в случае любых враждебных мер со стороны Израиляю Об этом заявил постпред ИРИ в ООН Эсхах аль-Хабиб в письме главе Совбеза ООН, передает Mehr.
Он подчеркнул, что  Иран в соответствии со своими международными обязательствами без колебаний осуществит свое неотъемлемое право на самооборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН.
Ранее премьер-министр Израиля Бениамин Нетаньяху заявил, что военно-морской флот Израиля может принять меры для прекращения экспорта иранской нефти.
Иранский дипломат отметил, что высказывания премьер-министра Израиля представляют собой явную угрозу применения силы и нарушают Устав Организации Объединенных Наций.