ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերերին աջակցել է Աֆղանստանում 17-ամյա պատերազմն ավարտելու ԱՄՆ ջանքերը: Սակայն նա ընդգծել է, որ Աֆղանստանի կառավարությունը պետք է առաջատար դեր ունենա այդ գործընթացում, հաղորդում է AP-ն:
Գործակալությունը նշում է, Մոգերինիի մեկնաբանությունները արտացոլում են ԵՄ-ի դժգոհությունը այն կապակցությամբ, որ թալիբների հետ  խաղաղ բանակցությունները մինչեւ այսօր սահմանափակում են Աֆղանստանի կառավարության հնարավորությունները: Թալիբները հրաժարվել են ուղղակիորեն խոսել աֆղանական կառավարության հետ՝ այն  ԱՄՆ-ի խամաճիկը համարելով:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն «միշտ եղել է աֆղանցի ժողովրդի կողքին: Նա նշել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է «աֆղանական կողմի գլխավորությամբ խաղաղ գործընթացը»:

Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини поддержала усилия США положить конец  17-летней войне в Афганистане. При этом она подчеркнула, что афганское правительство должно играть ведущую роль в этом процессе, передает AP.
Как отмечает агентство, комментарии Могерини отражают недовольство ЕС тем, что мирные переговоры с талибами до сих пор ограничивают возможности правительства Афганистана. Талибы отказались напрямую разговаривать с афганским правительством, считая его марионеткой США.
По ее словам, ЕС «всегда был на стороне афганского народа. Она отметила,  ЕС поддерживает «мирный процесс под руководством  афганской стороны».