Հունաստանի նոր գումարման խորհրդարանի պատգամավորները, որոնք ընտրվել են հուլիսի 7-ի համընդհանուր ընտրություններում, չորեքշաբթի առաջին նիստում երդվել են, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ուղղափառ պատգամավորների երդումն ընդունել է Հելլադայի ուղղափառ եկեղեցու հովվապետ, Աթենքի եւ համայն Հելլադայի արքեպիսկոպոս Երոնիմը։ Երեք մուսուլման պատգամավորներն այն ընունել են Ղուրանի վրա, իսկ պատգամավորների մի մասը ցանկացել է երդումն ընդունել աշխարհիկ արարողակարգով։
Բանակռիվներ խորհրդարանում, ավանդույթի համաձայն, աշխատանքի առաջին օրը չեն անցկացվում։ Հինգշաբթի խորհրդարանի երկրորդ նիստում տեղի կունենա խորհրդարանի նախագահի ընտրության գաղտնի քվեարկությունը, որի պաշտոնին կառավարող «Նոր դեմոկրատիա» կուսակցությունն առաջադրել է Կոստաս Տասուլասին։ Նախկին վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի Ձախ արմատական ուժերի կոալիցիան (ՍԻՐԻԶԱ), որն ընդդիմություն է անցել, արդեն հայտարարել է, որ չի առարկում նրա ընտրության դեմ։ Տասուլասը 2007-ին եղել է ազգային պաշտպանության նախարարը նախկին վարչապետ Կոստաս Կարամանլիսի կառավարությունում, իսկ 2014-ին՝ մշակույթի եւ սպորտի նախարար Անտոնիս Սամարասի կառավարությունում։
Հուլիսի 20-ին կառավարությունը խորհրդարանին կներկայացնի իր գործունեության ծրագիրը։ Խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն՝ կսկսվեն եռօրյա բանավեճեր, որոնք, ինչպես սպասվում է, կավարտվեն հուլիսի 22-ի կեսգիշերին, կառավարությանը վստահության մասին քվեարկությամբ։ Կառավարությունը, որը խորհրդարանում մեծամասնություն ունի, անկասկած, կստանա վստահության քվեն։
Հուլիսի 7-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տարել աջ կենտրոնական «Նոր դեմոկրատիա» կուսակցությունը՝ Կիրիակոս Միցոտակիսի գլխավորությամբ, որը մեծամասնություն է ստացել (158 տեղ) 300 հոգանոց միապալատ խորհրդարանում եւ ձեւավորել է կառավարություն։ Ալեքսիս Ցիպրասի արմատական ձախ ուժերի կոալիցիան գլխավոր օրենսդիր մարմնում ստացել է 86 տեղ, ձախ կենտրոնական կուսակցական «Փոփոխությունների շարժում» (ԿԻՆԱԼ) միավորումը՝ 22 տեղ, Հունաստանի Կոմկուսը՝ 15 տեղ, նախկին լրագրող Կիրիակոս Վելոպուլոսի ուլտրաաջ «Էլինիկի լիսի»-ն («Հունական որոշում»)՝ 10 տեղ, ֆինանսների նախկին նախարար Յանիս Վարուֆակիսի МЕРА25 ձախ շարժումը՝ 9 տեղ։
Խորհրդարանի նոր կազմում առաջին անգամ ընտրված 112 պատգամավոր կա։ Պատգամավորական կորպուսի անդամներից 61-ը (20,3 տոկոս) կանայք են։ Խորհրդարանի անդամների մեծ մասը կրթությամբ իրավաբաններ են (71 մարդ), 36 խորհրդարանական սովորել է որպես բժիշկ, երրորդ տեղը նախկին տնտեսագետներինն է (32 պատգամավոր), չորրորդը՝ ինժեներներինն ու լրագրողներինը (27)։ Պատգամավորական կորպուսի ամենաերիտասարդ անդամներն են 29-ամյա Վանգելիս Լիակոսը «Նոր դեմոկրատիայից» եւ Մարիա Ապաձիլին МЕРА25-ից, որը ծնվել է ԽՍՀՄ-ում պոնտացի հույների ընտանիքում եւ տեղափոխվել է Հունաստան, երբ երեք տարեկան է եղել։ Ամենատարեց պատգամավորի տիտղոսը Յանիս Տրագակիսինն է, որն առաջին անգամ խորհրդարան ընտրվել է 1974-ին։

Депутаты парламента Греции нового состава, избранного на досрочных всеобщих выборах 7 июля, приняли в среду на первом заседании присягу, передает ТАСС
Присягу для православных депутатов проводил предстоятель Элладской православной церкви, архиепископ Афинский и всея Эллады Иероним. Три депутата-мусульманина приняли ее на Коране, а часть депутатов пожелали принять участие в светской церемонии.
Дебаты в парламенте по традиции в первый день работы не проводятся. В четверг на втором заседании парламента состоится тайное голосование по выбору председателя парламента, на пост которого правящая партия «Новая демократия» выдвинула Костаса Тасуласа. Перешедшая в оппозицию Коалиция радикальных левых сил (СИРИЗА) экс-премьера Алексиса Ципраса уже заявила, что не имеет возражений против его избрания. Тасулас был в 2007 году заместителем министра национальной обороны в правительстве бывшего тогда премьером Костаса Караманлиса, а в 2014 году - министром культуры и спорта в правительстве Антониса Самараса.
20 июля правительство представит в парламенте свою программу деятельности. В соответствии с уставом парламента по ней начнутся трехдневные дебаты, которые, как ожидается, завершатся в полночь 22 июля голосованием о доверии правительству. Кабинет, обладающий в парламенте большинством, без сомнения получит вотум доверия.
На досрочных парламентских выборах 7 июля победила правоцентристская партия «Новая демократия» во главе с Кириакосом Мицотакисом, которая завоевала большинство (158 мест) в 300-местном однопалатном парламенте и сформировала правительство. Коалиция радикальных левых сил Алексиса Ципраса получила в главном законодательном органе 86 мест, левоцентристское партийное объединение «Движение перемен» (КИНАЛ) - 22 места, Компартия Греции (КПГ) - 15 мест, ультраправая «Эллиники лиси» («Греческое решение») экс-журналиста Кириакоса Велопулоса - 10 мест, левое движение МЕРА25 экс-министра финансов Яниса Варуфакиса - 9 мест.
В новом составе парламента - 112 впервые избранных депутатов. Среди членов депутатского корпуса - 61 женщина (20,3%). Большая часть членов парламента по образованию юристы (71 человек), 36 парламентариев учились ранее на врачей, третье место - у бывших экономистов (32 депутата), четвертое - у инженеров и журналистов (27). Самыми молодыми членами депутатского корпуса стали 29-летний Вангелис Лиакос из «Новой Демократии» и Мария Апатзиди из МЕРА25, родившаяся в 1990 году в СССР в семье понтийских греков и переехавшая с родителями в Грецию в трехлетнем возрасте. Титул самого старого депутата принадлежит Яннису Трагакису, впервые избранному в парламент в 1974 году.