Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 7-ին կառավարության նիստի ընթացքում հանձնարարեց ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանին՝  ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամներին հրավիրել նախարարություն եւ նրանց հետ քննարկել նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման վերաբերյալ առաջարկությունը:
Վարչապետն այդ հանձնարարականը պայմանավորեց նրանով, որ կառավարությունն ու ՀՅԴ-ն կառուցողական երկխոսություն են վարում։
Նշենք, որ կառավարությունը բացասական եզրակացություն է պատրաստել ՀՅԴ պատգամավորական խմբակցության օրենսդրական այն նախաձեռնության վերաբերյալ, որով առաջարկվում է կտրուկ բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը Հայաստանում:
Դաշնակցությունն առաջարկում է նվազագույն աշխատավարձը սահմանել միջին աշխատավարձի 50 տոկոսի չափով եւ ամեն տարի ճշգրտել գնաճի ցուցանիշին համապատասխան: Այսինքն` նվազագույն աշխատավարձը պետք է գերազանցի 50 հազ. դրամը:
Կառավարությունն իր եզրակացության մեջ նշել է, որ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը կհանգեցնի բյուջեի եկամուտների կրճատման եւ ծախսերի ավելացման, ինչպես նաեւ կստեղծի գնաճ: Նշվել է, որ միայն այդ քայլի հետեւանքով տնտեսությունում լրացուցիչ գնաճը կկազմի 5 տոկոս:

Правительство Армении и оппозиционная партия АРФ Дашнакцутюн ведут конструктивный диалог. Так считает премьер-министр Тигран Саркисян.
В ходе заседания Правительства 7 апреля Саркисян дал поручение министру финансов Ваче Габриеляну пригласить в ведомство членов парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн и обсудить с ними  предложение относительно повышения минимальной зарплаты.
Отметим, что Правительство подготовило отрицательное заключение  относительно той законодательной инициативы парламентской фракции АРФД, по которой  предлагается резкое повышение минимальной зарплаты в Армении.
АРФД предлагает определить минимальную зарплату в размере 50% от средней зарплаты и ежегодно уточнять ее соответственно показателям инфляции. То есть минимальная зарплата должна превышать сейчас 50 тысяч драмов, в то время, как составляет 32500 драмов.
В своем заключении Правительство отметило, что повышение минимальной зарплаты  приведет к сокращению  доходов бюджета и увеличению расходов, а также спровоцирует инфляцию. Отмечалось, что только вследствие этого шага дополнительная инфляция в экономике составит 5%.