Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը քաղաքացիություն է շնորհել երկրի հյուսիս-արեւելյան Հասեկե նահանգում բնակվող քրդերին: Քաղաքացիություն են ստանալու մոտ 300 հազար մարդ: Այդ մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը` վկայակոչելով պետական SANA գործակալությունը:
Քրդերը, որ ամենախոշոր ազգային փոքրամասնությունն են, կազմում են բնակչության 10 տոկոսը, սակայն նրանցից շատերը չեն կարողանում քաղաքացիություն ստանալ տարիներ ի վեր:
Նախագահ Ասադի հրամանը միտված է թուլացնել զանգվածային բողոքի ալիքները, որոնք սկսվել են երեք շաբաթ առաջ: Անցած շաբաթ բողոքի ակցիաներին մասնակցել են նաեւ քրդեր:

Президент Сирии Башар Асад предоставил сирийское гражданство курдам, проживающим в провинции Хасеке на северо-востоке Сирии. Гражданство получат около 300 тысяч человек. Об этом сообщает радио «Свобода» со ссылкой на государственное информационное агентство SANA.
Курды, крупнейшее национальное меньшинство в Сирии, составляют 10 процентов населения страны, однако многие из них десятилетиями не могут получить гражданство.
Решение президента Асада направлено на ослабление массовых выступлений, начавшихся три недели назад. На прошлой неделе в пятницу в акциях протеста на северо-востоке страны впервые участвовали курды.