Սիրիական Դերաա քաղաքում բողոքի ցույցի ցրման ժամանակ ապրիլի 8-ին զոհվել են 27 ցուցարարներ:
Սիրիայի անվտանգության ուժերը սկսել են ցրել ցուցարարներին ուրբաթօրյա աղոթքից հետո` բազմության վրա կրակելով ռետինե գնդակներով, հաղորդում է Al Jazeera-ն:
Միեւնույն ժամանակ պետական SANA գործակալությունը հայտնում է, թե ցույցի ցրման ժամանակ զոհվել է 19 ոստիկան, իսկ 75 խաղաղ բնակիչ վիրավորվել է «զինված խմբերի կողմից»:
Զանգվածային ցույցեր են եղել նաեւ Սիրիայի Լաթաքիա, Տարտուս, Բանիյաս, Էդլիբ եւ Հոմս քաղաքներում: Հոմսում սպանվել է երկու ցուցարար: Դամասկոսի Հարաստ արվարձանում ոստիկանությունը կրակ է բացել ցուցարարների վրա` գնդակահարելով երեք ցուցարարի, գրում է RBC-ն:

Во время очередного разгона акций протеста в сирийском городе Дераа 8 апреля погибли 27 демонстрантов.
Сирийские службы безопасности начали разгон демонстрантов сразу после окончания пятничной молитвы, начав стрелять по толпе резиновыми пулями, передает Al Jazeera.
В то же время государственное информационное агентство SANA сообщает со ссылкой на МВД Сирии о том, что в ходе разгона акций протеста погибли 19 полицейских и сотрудников служб безопасности; 75 мирных жителей были ранены «вооруженными группами».
Менее массовые манифестации прошли так же на западе Сирии в Латакии, Тартусе, Баниясе, Хомсе, где погибли двое манифестантов, и Эдлибе. В Харасте, пригороде Дамаска, полиция открыла огонь по демонстрантам, застрелив троих протестующих, пишет РБК.