Գլխավոր պատճառները, որոնք դրդել են ավտոարտադրող Renault - Nissan - Mitsubishi դաշինքի նախկին ղեկավար Կառլոս Գոնին փախչել Ճապոնիայից, դարձել են հավատի կորուստն այն բանի հանդեպ, որ իրեն սպասվում է արդար դատ, եւ կնոջ հետ շփվելու բացարձակ արգելքը։ Այս մասին Գոնը հայտարարել է Բեյրութում տված մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մի պահ ես վերջնականապես հասկացա, որ Ճապոնիայում ես արդար դատի չեմ հասնի, որքան էլ ջանքեր գործադրեմ։ Եւ արգելքը հանդիպել կնոջս հետ, որին այդքան սիրում եմ»,- ասել է Գոնը։ Չնայած լրագրողների պնդումներին՝ Գոնն այդպես էլ չի պատմել, թե ինչպես է հեռացել Ճապոնիայից՝ չհերքելով եւ չհաստատելով այն վարկածը, որ նրան երկրից դուրս են բերել երաժշտական գործիքների տեղափոխման համար նախատեսված մեծ արկղով։
Հիշեցնենք, որ Գոնը Ճապոնիայից փախել է՝ օգտվելով այն հանգամանքից, որ տնային կալանքի մեջ էր: NHK-ն հայտնում է, որ դեկտեմբերի 29-ին նախկին թոփ-մենեջերը միայնակ հեռացել է Տոկիոյի իր բնակարանից եւ 800 մետր անցել մինչեւ հյուրանոց, որտեղ հանդիպել է երկու ամերիկացիների: Այս մարդիկ նույն օրը առավոտյան Դուբայից Օսակա էին ժամանել մասնավոր օդանավով: Նրանք իջեւանել էին օդանավակայանի շրջակայքի հյուրանոցներից մեկում: Նրանց մոտ մեծ արկղ է եղել:

Главными причинами, побудившими экс-главу автомобилестроительного альянса Renault - Nissan - Mitsubishi Карлоса Гона сбежать из Японии, стали утрата веры в то, что там его ждет справедливый суд и полный запрет на контакты с супругой. Об этом сам Гон заявил выступая на пресс-конференции в Бейруте, передает ТАСС
«В один момент я окончательно понял, что в Японии мне не добиться честного суда, как бы я ни старался. И запрет на встречи с женой, которую я так сильно люблю», - подчеркнул Гон, отвечая на соответствующий вопрос. Несмотря на настойчивость журналистов, Карлос Гон так и не рассказал, как именно он смог покинуть Японию, не подтвердив и не опровергнув озвученную многократно версию о том, что на борт частного самолета его погрузили в крупногабаритном ящике для перевозки музыкальных инструментов.
Карлос Гон был арестован токийской прокуратурой 19 ноября 2018 года. Как утверждает следствие, он не задекларировал должным образом размеры своего вознаграждения в 9 млрд иен (более 80 млн долларов) в качестве председателя совета директоров Nissan с 2010 по 2018 год. Ему предъявлены также другие обвинения. В апреле прошлого года Гона освободили из тюрьмы и отправили под домашний арест под залог.
В конце декабря предприниматель бежал из Японии в Ливан. После этого Токийский окружной суд постановил конфисковать 1,5 млрд иен (более $13,8 млн) залога, который Гон внес за помещение под домашний арест. Минюст Японии подчеркнул, что Гон покинул страну незаконно, и назвал факт побега заслуживающим крайнего сожаления.