ՆԱՏՕ-ն Սեւ ծովը համարում է իր համար ռազմավարական առումով կարեւոր տարածաշրջան եւ մտադիր է ուժգնացնել իր ներկայությունը տարածաշրջանում: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սեւ ծովը ՆԱՏՕ-ի համար ռազմավարական նշանակություն ունի: Դաշինքը մտադիր է շարունակել այդ տարածաշրջանում իր ներկայության ուժգնացումը: ՆԱՏՕ-ի 3 երկրներ Սեւ ծովի ափամերձ պետություններ են՝ Թուրքիան, Բուլղարիան եւ Ռումինիան, եւս երկու երկիր՝ Վրաստանն ու Ուկրաինան, ՆԱՏՕ-ի արժեքավոր գործընկերներ են»,- ասել է նա:
Այդ կապակցությամբ Ստոլտենբերգը հիշեցրել է, որ ՆԱՏՕ-ն անցած տարի նպաստել է Ուկրաինայում ծովային ռազմական ակադեմիայի բացմանը, ինչպես նաեւ խոստացել զորավարժություններ անցկացնել գործընկեր պետությունների հետ:

НАТО считает Черное море стратегическим для себя регионом и намерен усиливать свое присутствие в нем. Об этом заявил в четверг генсек НАТО Йенс Столтенберг на совместной пресс-конференции с премьер-министром Румынии Лудовиком Орбаном, передает ТАСС.
«Черное море имеет стратегическое значение для НАТО. Альянс намерен продолжать усиливать свое присутствие в этом регионе, - заявил Столтенберг. - Три страны НАТО являются прибрежными государствами Черного моря - это Турция, Болгария и Румыния, еще две страны региона - Грузия и Украина - являются ценными партнерами НАТО».
В этой связи Столтенберг напомнил, что НАТО способствовала открытию морской военной академии на Украине в прошлом году, а также пообещал проводить больше военных учений с государствами-партнерами.