Աբխազիայի իշխանությունների բանակցություններն ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ նախատեսված են շաբաթ՝ հունվար 11-ին, ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մուհամեդ Կիլբան։
«Այսօրվա դրությամբ նախատեսված են բանակցություններ իշխանության եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների միջեւ, հնարավոր հանդիպումներ, կրկնում եմ՝ հնարավոր, քաղաքական տարբեր ուժերի ներկայացուցիչների եւ ռուսաստանյան պատվիրակության հանդիպումներ։ Երեկոյան հույս ունենք դրական արդյունքներ ստանալ, հանգուցալուծում, առկա կոնֆլիկտի «թեժ» փուլի վերացում»,- ասել է Կիլբան։
Նա հավաստիացրել է, որ բանակցությունները սկսելու ժամանակը դեռ հայտնի չէ, քանի որ «պետք է բանակցություններ վարել ոչ թե հանուն բանակցությունների, այլ դրանց ներգրավել երկու կողմերի առավելագույն շահագրգռված անձանց եւ գալ կոնկրետ պայմանավորվածությունների»։
Կիլբան ավելացրել է, որ իրադրությունն Աբխազիայում, որտեղ երրորդ օրն է՝ շարունակվում են բողոքի ցույցերը՝ նախագահի հրաժարականի պահանջով, կայուն է, իրավիճակը վերահսկվում է։
«Իրավիճակը վերահսկելի է։ Աղետալի ահավոր չէ, բայց կայուն բարդ է։ Երեկ եւ երեկ չէ առաջին օրը կայուն ծանր էր։ Թեեւ առանձնակի փոփոխություններ չկան. դժվարությունները, որ կային, մնացել են, մարդիկ զավթված շենքի (նախագահի աշխատակազմի) ներսում են»,- ասել է Կիլբան։
Նրա տվյալներով՝ Սուխումի կենտրոնում են գտնվում թե՛ բողոքողներ, թե՛ գործող իշխանության կողմնակիցներ։ «Առավոտվանից զանգվածայնություն չկա ոչ մեկ, ոչ մյուս կողմից»,- ավելացրել է նա։
Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ իրավապահ մարմինները ավելացրել են Սուխումի փողոցներում հերթապահող աշխատակիցների թիվը։
«Ուժեղացված ռեժիմով են աշխատում պետպահպանությունը, ՆԳՆ-ն եւ մյուսները։ Իրականացվում է իրավիճակի մոնիթորինգ շենքի ներսում, շենքի շուրջ, քաղաքում եւ հանրապետությունում։ Ուժեղացումը՝ ֆիզիկական ուժի ավելացումը, միայն Սուխումում է։ Մնացած շրջաններում իրավիճակը կայուն է, հանգիստ, որեւէ հանցագործություն՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր, չի գրանցվել»,- ասել է Կիլբան։
Նա հավաստիացրել է, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ կան նաեւ նախագահի աշխատակազմի շենքում։ «Նրանց խնդիրն է (Սուխումի կենտրոնում ապահովել) հասարակական կարգը, թույլ չտալ բախումներ, ուժերի ֆիզիկական ընդհարումներ (բողոքողների եւ կառավարամետ տրամադրվածների)»,- նշել է զրուցակիցը։
Սուխումում հունվարի 9-ին Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբայի հրաժարականը պահանջող ցուցարարները ներխուժել են շենք։ Աբխազիայի նախագահը ԱԽ արտահերթ նիստ է հրավիրել, որից հետո  բացառել է երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու որոշումը։ Երկրի խորհրդարանը արտահերթ նիստում դիմել է նախագահին հրաժարականի կոչով։
Ուրբաթ Աբխազիայի Գերագույն դատարանը չեղարկել է երկրի ԿԸՀ որոշումը նախագահի ընտրությունների արդյունքների մասին եւ որոշել նշանակել նոր ընտրություններ։ Այսպիսով, դատական կոլեգիան բավարարել է ընդդիմադիր Ալխաս Կվիցինիայի վճռաբեկ բողոքը առաջին ատյանի դատարանի որոշման մասին, որն օրինական էր համարում նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքները։

Переговоры властей Абхазии с представителями оппозиции запланированы на субботу, 11 января, сообщил ТАСС  секретарь Совета безопасности Абхазии Мухамед Килба.
«На сегодняшний день запланированы переговоры между представителями власти и оппозиции, возможные встречи - повторяю, возможные - представителей российской делегации с представителями различных политических сил. К вечеру надеемся получить позитивные результаты - разрешение, снятие «горячей» фазы существующего конфликта», - сказал Килба.
Он уточнил, что время начала переговоров пока не известно, так как "надо провести переговоры не ради переговоров, а привлечь к ним максимально заинтересованных лиц с обеих сторон и прийти к конкретным договоренностям".
Килба добавил, что обстановка в Абхазии, где третий день продолжаются протестные выступления с требованием отставки президента, стабильная, ситуация находится под контролем.
«Ситуация контролируемая. Не катастрофически ужасная, но стабильно сложная. Вчера и позавчера была стабильно тяжелой. Хотя особых изменений нет: сложности, которые были, остались, люди находятся внутри захваченного здания (администрации президента)», - сказал Килба.
По его данным, в центре Сухума находятся и протестующие, и сторонники действующей власти. «С утра массовости не наблюдается ни с той, ни с другой стороны», - добавил собеседник.
Секретарь Совета безопасности Абхазии отметил, что правоохранительные органы увеличили число сотрудников, дежурящих на улицах Сухума.
«В усиленном режиме работают: госохрана, МВД и другие. Ведется мониторинг ситуации внутри здания, вокруг здания, в городе и в республике. Усиление - именно физическое наращивание сил - только в Сухуме. В остальных регионах ситуация стабильная, спокойная; каких-либо преступлений тяжких и особо тяжких вовсе не зафиксировано», - рассказал Килба.
Он уточнил, что представители правоохранительных органов находятся, в том числе, в здании администрации президента, захваченном протестующими. "Их задача (обеспечить в центре Сухума) общественный порядок, не допустить столкновения, физического сближения сил (протестующих и проправительствено настроенных)», - отметил собеседник.
В Сухуме 9 января протестующие у администрации президента, требуя отставки избранного президента Рауля Хаджимбы, ворвались в здание администрации президента. Хаджимба собрал экстренное заседание Совбеза, после которого не исключил введения чрезвычайного положения. Парламент страны на внеочередной сессии принял обращение к президенту с призывом уйти в отставку.
В пятницу Верховный суд Абхазии отменил решение ЦИК страны об итогах выборов президента и постановил назначить повторные выборы. Таким образом, судебная коллегия удовлетворила кассационную жалобу оппозиционера Алхаса Квицинии на решение суда первой инстанции, признавшего законными итоги второго тура выборов президента.