Խոսքի ազատության մասին խոսելիս առաջին խնդիրը որ գալիս է, վիրավորանքն է, համացանցում տիրող վիճակը, ատելությունը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 27-ին, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հանձնաժողովում «2019 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդման քննարկման ժամանակ նշեց ՄԻ պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Իհարկե, վիճակը մտահոգիչ է, հատկապես ագրեսիան մեծ է կեղծ օգտատերերից, կեղծ խմբերից եկող: Գրեթե չկա առողջ քննարկում որեւէ հարցի վերաբերյալ: Անգամ եթե երկու տեսակետ է քննարկվում, մի խումբը հայհոյում, վիրավորում է մյուս խմբին, վերջիններս էլ վիրավորում են էն մյուս խմբին:
Դիմելով մեր քաղաքացիներին խնդրում եմ, որ չներքաշվեն նման քննարկումների մեջ, որովհետեւ դա վտանգավոր է նրանով, որ կարող է իրական կյանք տեղափոխվել: Մենք ունեցանք այդպիսի դեպք, երբ այս իրադարձություններով պայմանավորված, մի քաղաքացի ծաղրող տեսանյութ էր հրապարակել մի կնոջ հետ կապված: Կնոջ ազգականներն էլ պայմանավորվել էին, գնացել էին հաշիվ մաքրելու եւ բռնություն էին գործադրել: Պատասխանատվության ենթարկելու համար կա պետություն, իսկ ինքնադատաստանը շատ վտանգավոր երեւույթ է, որը չպետք է թույլ տանք կյանքում»,-ասաց Թաթոյանը:
Նրա խոսքով, սա խոչնդոտներ է ստեղծում նաեւ լրագրողների աշխատանքի համար, որովհետեւ հաճախ լրագրողներին նույնացնում են այն անձի հետ, որից նա կարող է հարցազրույց վերցնել, եւ թիրախավորել լրագրողին. «Լրագրողի աշխատանքի հետ կապված կան որոշակի կարծրատիպեր, թե լրագրողը խոչնդոտում է որեւէ մարմնի աշխատանքը: Դա կարծրատիպ է ընդամենը, պետք է լրագրողի հետ ճիշտ աշխատելու սկզբունք որդեգրել, ելնել այն կանխավարկածից, որ լրագրողն օգնում է աշխատանքին»,-ասաց ՄԻ պաշտպանը:

Offense, the situation on the Internet and hatred are the first things that come to mind when we talk about freedom of expression. This is what Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan stated during a discussion on the annual report on the activities of the Human Rights Defender of Armenia and the protection of human rights and freedoms held as part of the session of the Standing Committee on Human Rights Protection and Public Affairs of the National Assembly of Armenia today.
“Of course, the situation is troubling, and there is especially a lot of aggression from fake users and groups. There is almost no healthy discussion on any issue. Even when there are two viewpoints, the groups use swear words and offend each other.
I call on citizens to not become engaged in such discussions because they are dangerous in that they can present a danger in real life. There was a case when a citizen had mocked a woman online, the woman’s relatives had found the citizen and had used force to settle a score with the citizen,” he said.
According to him, this creates obstacles for journalists as well since a journalist is often identified with the person from whom a journalist can take an interview and who can target the journalist.