Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը երկու ամսով երկարացրել է շարքային Վահրամ Ավագյանի սպանության գործով մեղադրյալ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի որդի Դավիթ Մովսիսյանի կալանքը։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Մովսիսյանի պաշտպան Գոռ Գևորգյանը։
«3 օր տանջվելուց հետո ապօրինի որոշում կայացրեց դատարանը։ Որեւէ քնչական գործողություն չէին արել, որով կհիմնավորվեր Դավիթի արարքը, կբարձրացնեին հիմնավոր կասկածը։ Ունեին մի երկու-երեք անորակ քննչական գործողություններ, որ նախկինում էին արված, դրանք դրեցին հիմքում»,- հայտնեց պաշտպանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2020թ. հունվարի 30-ին՝ ժամը 13:15-ի սահմաններում, ՊԲ բանակային ուսումնական կենտրոնում, N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վահրամ Մկրտիչի Ավագյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել իր կրծքավանդակի շրջանում եւ ստացած հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 14:00-ին արձանագրվել է վերջինիս կենսաբանական մահը: Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

The Court of First Instance of Syunik Province of Armenia has extended for two months the detention of serviceman Davit Movsisyan—the son of former MP Arakel Movsisyan—who is accused in the case on the murder of fellow soldier Vahram Avagyan. Movsisyan's lawyer Gor Gevorgyan informed Armenian News-NEWS.am about this.
"After ‘suffering’ for three days, the court made an illegal decision. They had not taken any investigative action to prove Davit's action, would raise a reasonable doubt. They had two or three low-quality investigations that had been done before; they put those at the basis,” the attorney added.
To note, on January 30, Private Vahram Avagyan, a conscript of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Defense Army, had shot himself in the chest at an army training center, then was taken to a military hospital where he was later pronounced dead. A criminal case has been filed into this incident, and an investigation is underway.