Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը մասնագետներ կուղարկի Ղազախստան՝ ուսումնասիրելու թոքաբորբով հիվանդացության աճի պատճառները: Այս մասին հայտնել է հանրապետությունում ԱՀԿ ներկայացուցչության ղեկավար Քերոլայն Քլարինվալը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ղազախստանի իշխանություններն ավելի վաղ տեղեկացրել էին կորոնավիրուսի տարածման հետ միասին թոքաբորբով հիվանդացության դեպքերի թվի կտրուկ աճի մասին: Երկրի առողջապահության նախարար Ալեքսեյ Ցոյի խոսքով՝ առաջին կիսամյակում թոքաբորբով պացիենտների թիվը կազմել է մոտ 98,5 հազար, ինչը 55,4 տոկոսով ավելի է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ընդ որում՝ նրանցից զգալի մասի մոտ կորոնավիրուսի անալիզի պատասխանը բացասական է:
«Ես կարծում եմ, որ դեռեւս չպետք է հապշտապ եզրահանգումներ կատարել: Այո՛, հունիսի սկզբից թոքաբորբի դեպքերի թիվն աճել է, եւ մեզ հանձնարարել են իրավիճակը պարզել: Դրանով է զբաղված նաեւ Առողջապահության նախարարությունը: Այս տեղեկությունները գրավել են լրատվամիջոցների մեծ ուշադրությունը, բայց մենք եզրահանգումներ կատարելուց առաջ պետք է տվյալներ հավաքենք եւ դրանք վերլուծենք»,- Քլարիվալի խոսքն է մեջբերել ՄԱԿ կայքը:
Նա նաեւ կրկնել է ԱՀԿ առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակների ծրագրերի տնօրեն Մայք Ռայանի ենթադրությունն այն մասին, որ թոքաբորբով հիվանդացածների թվի աճը, ավելի շուտ, կապված է կորոնավիրուսի հետ: «Հնարավոր է՝ որոշ պացիենտներ ուշ են դիմել օգնություն ստանալու, եւ նրանց մոտ կան թոքաբորբի նշաններ, բայց մենք առայժմ չենք կարող հայտնաբերել վիրուսի առկայությունը: Անհրաժեշտ է նաեւ պարզել տեղական լաբորատորիաների հնարավորությունները, մենք գիտենք, որ երբեմն լինում են, այսպես կոչված, կեղծ բացասական արդյունքներ»,- պարզաբանել է կազմակերպության ներկայացուցչության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ այս ամենը կվերլուծվի: «ԱՀԿ-ն նաեւ երկիր կուղարկի լաբորատոր հետազոտությունների ոլորտի փորձագետների խմբի: Այստեղ կարող են լինել ամենատարբեր պատճառներ, բայց գլխավորը եզրահանգումների հարցում չշտապելն է, քանի որ մենք դեռեւս անհրաժեշտ տեղեկություններ չունենք»,- նշել է Քլարինվալը:
Ղազախստանում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված արտակարգ դրության ռեժիմը երկարացվել էր մարտի 16-ից մայիսի 11-ը, սակայն հանրապետության առանձին շրջաններում կարանտինային միջոցառումները նախկինի պես պահպանվում են: Համաճարակային իրավիճակի վատթարացման ֆոնին իշխանությունները որոշում էին ընդունել հուլիսի 5-ից 14 օրով մի շարք լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնելու մասին՝ դրանք երկարաձգելու կամ խստացնելու հնարավորությամբ: Ղազախստանի կառավարությունը հուլիսի 14-ից կարանտինի ռեժիմը երկարաձգել է մինչեւ օգոստոսի 2-ը: Այս պահին երկրում հաստատված է կորոնավիրուսով վարակման 61 755 դեպք, ապաքինվել է 35 911 պացիենտ, 396 մարդ մահացել է:

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) направит в Казахстан специалистов для изучения причин роста заболеваемости пневмонией. Об этом сообщила глава представительства ВОЗ в республике Кэролайн Кларинваль, передает ТАСС.
Власти Казахстана ранее информировали о резком росте числа случаев заболевания пневмонией наряду с распространением коронавируса. По словам министра здравоохранения Алексея Цоя, за первое полугодие число пациентов с пневмонией составило около 98,5 тыс., что на 55,4% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом у значительной части из них отрицательный анализ на коронавирус.
«Я думаю, что пока не надо делать поспешных выводов. Да, с начала июня увеличилось количество случаев пневмонии, и нам поручили разобраться в ситуации. Министерство здравоохранения тоже этим занимается. Эти сообщения привлекли большое внимание со стороны СМИ, но мы, прежде чем делать выводы, должны собрать данные и проанализировать их», - цитирует Кларинваль во вторник сайт ООН.
Она также повторила предположение директора программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майка Райана о том, что рост числа заболевших пневмонией, скорее всего, связан с коронавирусом. «Возможно, какие-то пациенты поздно обратились за помощью и у них есть признаки пневмонии, но мы пока не можем выявить наличие вируса. Нужно также выяснить возможности местных лабораторий, мы знаем, что порой бывают так называемые ложные негативные результаты», - пояснила глава представительства организации.
По ее словам, все это станет предметом анализа. «ВОЗ также направит в страну группу экспертов в области лабораторных исследований. Тут могут быть самые разные причины, но главное - не спешить с выводами, поскольку у нас еще нет необходимой информации», - отметила Кларинваль.
Режим чрезвычайного положения в связи с распространением коронавируса продлился в Казахстане с 16 марта по 11 мая, однако карантинные меры в различных регионах республики по-прежнему сохраняются. На фоне ухудшения эпидемической ситуации власти приняли решение с 5 июля на 14 дней ввести ряд дополнительных ограничений с возможностью их продления или ужесточения. 14 июля правительство Казахстана продлило режим карантина до 2 августа. На данный момент в стране подтверждены 61 755 случаев инфицирования коронавирусом, 35 911 пациентов выздоровели, 396 человек умерли.