Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարությամբ մշակվում է Երեւան քաղաքի նոր երթուղային ցանց, որի հիմնական սկզբունքներն արդեն պատրաստ են:
Քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ դա նոր երթուղային ցանց ստեղծելու նպատակը հասարակական տրանսպորտի աշխատանքի արդյունավետության, ուղեւորահոսքը կառավարելի դարձնելը եւ մրցույթների կազմակերպման դաշտը կանոնակարգելն է:
Անդրադառնալով մայրաքաղաքի աղբահանության կազմակերպման խնդրին` Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է օպերատորների մրցույթ հայտարարելու նպատակով պատրաստել մրցութային փաստաթղթեր: Հանձնարարվել է ներկայացնել նաեւ առաջարկություններ աղբամանների անհրաժեշտ քանակի ու տեսքի վերաբերյալ: Քաղաքապետը մեկ անգամ եւս շեշտել է, որ Երեւան քաղաքը պետք է ունենա աղբահանության սպասարկման բոլորովին այլ մակարդակ:
Կարեն Կարապետյանի կողմից վերահսկողության պահանջ է դրվել հանրային սննդի օբյեկտներում ծխողների եւ չծխողների համար առանձնացված գոտիների պահպանումն ապահովելու հարցում:
Քաղաքապետը հատկանշել է նաեւ սոցիալական բնակարանաշինության ծրագրի իրականացումը: Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է ընթացք տալ գործընթացին:
Զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի շենքերի մաքրման եւ բարեկարգման 2011թ.-ի ծրագրով նախատեսված 67 շենքերում աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտվել են, այժմ ընթացքի մեջ են լրացուցիչ եւս 48 շենքերի մաքրման աշխատանքները:
Քաղաքապետը հանձնարարել է տնտեսված գումարների հաշվին ընդլայնել ծրագիրը եւ գործընթացը Կենտրոնից բացի իրականացնել նաեւ մյուս վարչական շրջաններում:

По поручению мэра Еревана Карена Карапетяна разрабатывается новая сеть городских маршрутов, основные принципы которой уже готовы.
Как сообщили Новости Армении- NEWS.am в пресс-службе мэрии Еревана, программа осуществляется с целью увеличения эффективности работы общественного транспорта и регламентации организационного поля для проведения тендеров.
Что касается организации вывоза мусора в столице, Карапетян поручил подготовить тендерные документы для объявления конкурса среди операторов. Также было поручено предъявить предложения по необходимому количеству и виду ящиков для мусора. Мэр еще раз отметил, что Ереван должен иметь совершенно иной уровень уборки мусора.
Карапетян также потребовал осуществлять контроль за тем, чтобы в объектах общественного питания обеспечивались раздельные зоны для курящих и некурящих.
Мэр также дал поручение содействовать осуществлению программы строительства квартир социального назначения. Было отмечено, что по программе 2011 г. по очистке и благоустройству многоэтажных зданий столицы в 67 зданиях работы уже завершены, в настоящее время осуществляются работы по очистке еще 48 зданий.