Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում շփման գծի ամբողջ երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողությունների մասին տեղեկություններով, որոնց հետեւանքով զոհվել են մեծ թվով մարդիկ, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Ջեյմս Գիլմորը՝ ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որը գումարվել էր ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էսկալացիայի կապակցությամբ։
«Մենք միանում ենք Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ ամբողջ միջազգային հանրությանը՝ ամենավճռական կերպով դատապարտելով բռնության այդ էսկալացիան, եւ բոլոր մասնակիցներին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ցավակցություն ենք հայտնում զոհվածների եւ վիրավորների ընտանիքներին։
Մենք կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ հնարավորինս արագ ու առանց նախապայմանների վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ ԱՄՆ փոխպետքարտուղարն արդեն դիմել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին, որ ապաէսկալացիայի կոչ անեն, օգտագործեն իրենց միջեւ գոյություն ունեցող կապի ուղիղ խողովակները՝ հետագա էսկալացիան կանխելու համար եւ խուսափեն անօգուտ կամ սադրիչ հտետորաբանությունից ու գործողություններից, որոնք է՛լ ավելի են խորացնում տեղերում լարվածությունը։
Միացյալ Նահանգները կողմերին կոչ է անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել լարվածության թուլացման, անվտանգության միջոցառումների համաչափության ապահովման եւ մարդու միջազգային իրավունքների պահպանման համար։ Միացյալ Նահանգները համարում է, որ բռնության էսկալացիային ցանկացած արտաքին կողմի մասնակցությունը միայն կսրի տարածաշրջանային լարվածությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ Կողմերը պետք է զենքերը վայր դնեն եւ նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Միացյալ Նահանգները հաստատում է իր հանձնառությունը խաղաղ ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը նպաստելուն։ Դեռեւս ժամանակ կա իրավիճակը փոխելու եւ խաղաղ բնակիչների ու զինծառահողների հետագա մահերը կանխելու համար»,- նշել է նա։

Соединенные Штаты глубоко обеспокоены сообщениями о крупномасштабных военных действиях вдоль линии соприкосновения в нагорно-карабахском регионе, в результате которых погибло значительное число людей, в том числе среди гражданского населения. Об этом 29 сентября заявил представитель США в ОБСЕ Джеймс Гилмор, выступая на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, созванном в связи с эскалацией в зоне карабахского конфликта.
«Мы присоединяемся к сопредседателям Минской группы и всему международному сообществу, самым решительным образом осуждая эту эскалацию насилия, и призываем всех участников немедленно прекратить боевые действия. Выражаем соболезнования семьям погибших и раненых.
Мы призываем стороны немедленно прекратить боевые действия и как можно скорее и без предварительных условий вернуться за стол переговоров. Заместитель государственного секретаря США уже обратился к министрам иностранных дел Армении и Азербайджана, чтобы призвать к деэскалации, использовать существующие прямые каналы связи между ними для предотвращения дальнейшей эскалации и воздерживаться от бесполезной или подстрекательской риторики и действий, которые еще больше усугубить напряженность на местах.
Соединенные Штаты призывают стороны незамедлительно принять меры для снижения напряженности, обеспечения соразмерности мер безопасности и соблюдения международных прав человека. Соединенные Штаты считают, что участие в эскалации насилия любой внешней стороны только обострит региональную напряженность.
У нагорно-карабахского конфликта нет военного решения. Стороны должны сложить оружие и сесть за стол переговоров.
В качестве сопредседателя Минской группы Соединенные Штаты подтверждают свою приверженность содействию мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. Еще есть время изменить ситуацию и предотвратить дальнейшую гибель мирных жителей и военнослужащих», - отметил он.