Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր է Լեռնային Ղարաբաղում էսկալացիան քննարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Այս մասին նա ասել է Լատվիա այցի ընթացքում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այդ թեմայով զբաղվում է Մինսկի խումբը, որի կազմում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները: Մենք մշտական շփման մեջ ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման առաջին ժամերից: Այսօր երեկոյան մտադիր եմ կապ հաստատել նախագահ Պուտինի եւ կարծում եմ արդեն վաղը՝ նախագահ Թրամփի հետ»,-ասել է Մակրոնը:
Նրա կարծիքով՝ տարածաշրջանային ճգնաժամները չի կարելի կարգավորել առանց Ռուսաստանի: Մակրոնը նաեւ մտահոգություն է հայտնել՝ կապված ԼՂ թեմայով Թուրքիայի ռազմատենչ հայտարարությունների հետ:
«Ես ուշադրություն եմ դարձրել Թուրքիայի քաղաքական հայտարարություններին, որոնք ինձ թվում են չմտածված եւ վտանգավոր»,-նշել է Ֆրանսիայի նախագահը:

Президент Франции Эмманюэль Макрон планирует провести телефонные переговоры с президентом России Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом, чтобы обсудить пути урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом он заявил  на пресс-конференции в ходе своего визита в Латвию, передает ТАСС.
«Этой темой занимается международная компетентная группа посредников - Минская группа, в которую входят Франция, Россия и США. Мы находимся в контакте с нашими партнерами с первых часов [обострения конфликта в Нагорном Карабахе] на уровне глав МИД и на моем уровне. Сегодня вечером я планирую [связаться] с президентом Путиным и, думаю, завтра - с президентом Трампом по этой теме, чтобы провести обмены и предложить пути выхода из сложившейся ситуации», - заявил он.
Региональные кризисы, в том числе конфликт в Нагорном Карабахе, нельзя урегулировать без России, считает Макрон. Макрон также выразил обеспокоенность в связи с воинственными заявлениями Турции по поводу Нагорного Карабаха.
«Я обратил внимание на политические заявления Турции, которые мне кажутся необдуманными и опасными».