Անհասկանալի հետեւողականությամբ եւ վճռականությամբ, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը շարունակում է իր բացարձակ չհիմնավորված, մերկապարանոց եւ ոլորտին առչնվող խնդիրներին բացարձակ անտեղյակ լինելը վկայող, կամ՝ ակնհայտ միտում պարունակող հարձակումները հայկական բանակի, պատերազմի ընթացքում պաշտպանության նախարարության եւ ԶՈւ գլխավոր շտաբի գործողությունների եւ դրանց առնչվող մի շարք թեմաների վրա, որոնց մի մասն, ի դեպ, գաղտնի են։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ՊՆ-ն:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Մենք մի քանի անգամ, ցավոք սրտի, արդեն առիթ ունեցել ենք անդրադառնալու պարոն Քոչարյանի հրապարակային հայտարարություններին, որոնց մեջ օգտագործվում են պետական բարձր պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնյային բացարձակ անհարիր ու անընդունելի՝ «բանակ էլ, համարյա էդպիսին, չկա, բայց դրանք զինված մարդիկ են», «ռազմաօդային ուժերի չթռնող հրամանատար», կամ «ձկնորսի համազգեստ»՝ արտահայտություններին։ Բայց անհրաժեշտ հետեւություններ անելու, բանակի, զինվորի ու սպայի, ՊՆ բազմաթիվ քաղաքացիական ծառայողների հասցեին հնչած ծայրահեղ վիրավորական արտահայտությունների համար ներողություն խնդրելու փոխարեն, պարոնը շարունակում է իր՝ այլեւս ակնհայտորեն թիրախավորված արշավը։
Մասնավորապես, պարոն Քոչարյանը, նախօրեին, լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում, պատասխանելով լրագրողի՝ «տպավորություն է, որ քավության նոխազ եք ուզում սարքել Դավիթ Տոնոյանին, ինչո՞վ է մեղավոր Տոնոյանը» հարցին, բառացիորեն պատասխանում է հետեւյալը. «Բայց ո՞վ է ասում Դավիթ Տոնոյանն է մեղավոր, մեղավորների տարբեր մակարդակներ կան: Դավիթ Տոնոյանը մեղավոր է, որովհետեւ ինքը պաշտպանության նախարարն է, հիմա ոչ մեկը մեղավոր չի՞, Դավիթ Տոնոյանը մեղավոր չի՞, այլ նախարարներ մեղավոր չե՞ն»։ Այսինքն՝ պարոն Քոչարյանը փաստում է, որ չունի որեւէ իրական հիմք՝ պաշտպանության նախարարին որեւէ մեղադրանք ներկայացնելու համար եւ որ իր ողջ այս արշավն անում է զուտ «աչքաչափով», այն համոզմունքով՝ որ եթե ինչ-որ բան եղել է, ապա ինչ-որ մեկը պետք է մեղավոր լինի։
Եթե այս արտահայտության հեղինակը լիներ պատահական որեւէ մարդ, ապա ամեն ինչ հասկանալի եւ ընկալելի կլիներ։ Բայց երբ այդ ամենը հնչում է պաշտոնյայի շուրթերից, որը զբաղեցնում է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը, ապա այս իրադրությունը բացառապես տարակուսանք է առաջացնում։
Ընդ որում, պարոն Քոչարյանը անում է քայլեր, որոնք իրական վտանգ են պարունակում եւ շատ լուրջ մտահոգություն առաջացնում։ Օրինակ՝ պատերազմի ընթացքում ՍՈՒ 30-ՍՄ ինքնաթիռների կիեւառության մասին գերզգայուն հարցադրումները պաշտպանության նախարարությունում, պաշտպանության նախարարի եւ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի հետ փակ դռների ետեւում քննարկելու փոխարեն, պարոն Քոչարյանն անում է հրապարակային հարցադրումներ, որոնց պատասխանները, այս պարագայում, գաղտնիք են հանդիսանում։ Նույնը՝ կապված իր կողմից նշված ՌԷՊ միջոցների մասին։ Արդյո՞ք սա պաշտոնյայի՝ իր տեղում չգտնվելու, իր ոլորտին չտիրապետելու ամենավառ վկայությունը չէ։ Ի՞նչ է ակնկալում Անդրանիկ Քոչարյանը՝ հնչեցնելով հարցադրումներ, որոնց պատասխանները գաղտնիք են։ Արդյո՞ք սա տարրական ու էժանագին շահարկում, կամ՝ առնվազն բացարձակ անընդունելի սադրանք չէ՝ ստիպելու պաշտպանական գերատեսչությանը բացահայտել փաստեր, որոնք ձեռնտու են բացառապես թշնամուն։ Ի՞նչ խնդիր է հետապնդում Անդրանիկ Քոչարյանը, հետեւողականորեն անելով վիրավորական հայտարարություններ ողջ բանակի համար, որն, ի դեպ, ներկա փուլում լուծում է գերկարեւոր խնդիրներ՝ կապված ուժերի ու ռեսուրսների վերականգնման, վերախմբավորման, նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծելու, մարտունակությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու հետ եւ այլն։
Պաշտպանության նախարարությունը, սթափ եւ մանրամասն վերլուծելով Անդրանիկ Քոչարյանի՝ վերջին օրերի բոլոր հրապարակային հայտարարությունները, հետզհետե հանգում է եզրակացության, որ այս պաշտոնյան բացարձակապես չի տիրապետում խորհրդարանում իր համակարգման տակ գտնվող ոլորտին, չունի բավարար գիտելիքներ պաշտպանական համակարգից, չի գիտակցում պետական գաղտնիքի սահմաններն ու դրանից բխող սահմանափակումները եւ անում է գործողություններ, որոնք, մեծ հաշվով, հարվածի տակ են դնում մեր պետության անվտանգությունը։ Ըստ այդմ՝ պաշտպանության նախարարությունը դիտարկում է Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի կարգավիճակում պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը քննարկելու խնդրանքով ԱԺ նախագահին, ինչպես նաեւ ակնհայտ վիրավորանք պարունակող հրապարակային հայտարարությունների հարցով ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին դիմելու հնարավորությունը։
Անհասկանալի հետևողականությամբ և վճռականությամբ, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ...

С непонятной последовательностью и решимостью председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян продолжает свои абсолютно необоснованные, голословные и свидетельствующие о полном незнании сферы либо тенденциозные нападки на армянскую армию, действия Министерства обороны и Генерального штаба ВС в ходе войны и ряд связанных с ними тем, часть которых, кстати, тайна. Об этом говорится в очередном заявлении Министерства обороны Армении в ответ на заявления Кочаряна.
«К сожалению, мы несколько раз имели повод обратиться к публичным заявлениям господина Кочаряна, в которых используются абсолютно недопустимые и неприемлемые для занимающего высокую государственную должность лица выражения «армии как таковой нет, это вооруженные люди», «нелетающий командир ВВС» или «одежда рыболова». Но вместо того, чтобы делать необходимые выводы, просить прощения за крайне оскорбительные высказывания в адрес армии, солдата и офицера, многочисленных гражданских служащих МО, этот господин продолжает свою явную кампанию.
В частности, господин Кочарян, накануне, в интервью одному из СМИ, отвечая на вопрос журналиста: «складывается впечатление, что вы хотите сделать козлом отпущения Давида Тонояна, в чем виноват Тоноян?», буквально отвечает следующее: «Но кто говорит Давид Тоноян виноват, есть разные уровни виновных. Давид Тоноян виноват, потому что он министр обороны. А что сейчас никто не виноват, Давид Тоноян не виноват, другие министры не виноваты?». То есть, Г-Н Кочарян констатирует, что у него нет каких-либо реальных оснований для предъявления каких-либо обвинений министру обороны, и что вся его кампания совершается сугубо «на глаз», с убеждением, что если что-то произошло, то кто-то должен быть виноват.
Если бы автором этого выражения был случайный человек, то все было бы понятно. Но когда все это звучит из уст чиновника, занимающего пост председателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, то эта ситуация вызывает исключительно недоумение.
При этом господин Кочарян делает шаги, которые содержат реальную угрозу и вызывают очень серьезную озабоченность. Например, вместо того, чтобы обсуждать в МО с министром обороны и начальником Генштаба ВС, генерал-полковником Оником Гаспаряном архиважные вопросы, касающиеся применимости самолетов Су-30-СМ, г-н Кочарян публично задает вопросы, ответы на которые, в данном случае, являются тайной. То же касается средств РЭБ. Не является ли это свидетельством того, что чиновник не на своем месте, не владеет сферой? Чего ожидает Андраник Кочарян, озвучивая вопросы, ответы на которые являются тайной? Не является ли это элементарной и дешевой манипуляцией или, по крайней мере, абсолютно неприемлемой провокацией заставить оборонное ведомство раскрыть факты, выгодные исключительно врагу? Какую задачу преследует Андраник Кочарян, последовательно делая оскорбительные для всей армии заявления, которая, кстати, на данном этапе решает крайне важные задачи, связанные с восстановлением сил и ресурсов, перегруппировкой, созданием новых инфраструктур, повышением боеспособности на новый уровень.
Министерство обороны, трезво и детально анализируя все публичные заявления Андраника Кочаряна в последние дни, постепенно приходит к выводу, что этот чиновник абсолютно не владеет сферой, находящейся под его координацией в парламенте, не обладает достаточными знаниями о системе обороны, не осознает границы государственной тайны и вытекающие из этого ограничения и предпринимает действия, которые, по большому счету, ставят под удар безопасность нашего государства. В соответствии с этим, Министерство обороны рассматривает возможность обращения к председателю НС с просьбой обсудить целесообразность пребывания А. Кочаряна в должности председателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, а также к комиссии по этике НС в связи с публичными заявлениями, содержащими явное оскорбление», - говорится в заявлении Минобороны.