Կորոնավիրուսի համավարակը դեռեւս հեռու է ավարտից, բայց այն կարելի է մի քանի ամսում վերահսկողության տակ առնել՝ հանրային առողջապահության ստուգված միջոցներով: Այս մասին հայտարարել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեեսուսը, հայտնում է Reuters-ը:
«Մենք նույնպես ցանկանում ենք, որ հասարակությունները եւ տնտեսությունները վերաբացվեն, իսկ ճանապարհորդություններն ու առեւտուրը վերականգնվեն»,- ասել է Թեդրոսը ճեպազրույցում: «Բայց հենց հիմա շատ երկրներում վերակենդանացման բաժանմունքները գերծանրաբեռնված են, եւ մարդիկ մահանում են, եւ դրանից հնարավոր է խուսափել»: «COVID19-ի համավարակը դեռեւս հեռու է ավարտից: Բայց լավատեսության շատ պատճառներ ունենք: Տարվա առաջին երկու ամիսների ընթացքում դեպքերի եւ մահերի թվի նվազումը ցույց է տալիս, որ այս վիրուսին եւ նրա տարբերակներին կարելի է դադարեցնել»,- հավելել է նա:
COVID-19-ի հարցով ԱՀԿ թիմի ղեկավար Մարիա վան Քերկովը նշել է, որ համավարակն աճում է երկրաչափական մակարդակով՝ անցյալ շաբաթ հիվանդացությունն աճել է 9%-ով, դեպքերի աճը դիտարկվում է յոթերորդ շաբաթն անընդմեջ, իսկ մահվան դեպքերի թիվը աճել է 5%-ով:

Пандемия коронавируса еще далеко от завершения, но ее можно взять под контроль за несколько месяцев с помощью проверенных мер общественного здравоохранения. Об этом заявил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус, передает Reuters.
«Мы тоже хотим, чтобы общества и экономика вновь открылись, а путешествия и торговля возобновились», - сказал Тедрос на брифинге. «Но прямо сейчас отделения интенсивной терапии во многих странах переполнены, и люди умирают - и этого можно избежать». «Пандемия COVID19 еще далека от завершения. Но у нас есть много поводов для оптимизма. Снижение числа случаев и смертей в течение первых двух месяцев года показывает, что этот вирус и его варианты можно остановить», - добавил он.
Руководитель группы ВОЗ по COVID-19 Мария ван Керков отметила, что пандемия растет экспоненциально: на прошлой неделе заболеваемость увеличилась на 9%, рост случаев наблюдается седьмую неделю подряд, а количество смертей увеличивалось на 5%.