ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանը կարևորվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցության դինամիկ զարգացումը և համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունն ունի ակտիվացման և զարգացման մեծ ներուժ։ Առանձնացվել են համագործակցության հետևյալ ոլորտները՝ առևտուր, բարձր տեխնոլոգիաներ, արևային պանելների արտադրություն, զարդերի արտադրություն և գյուղատնտեսություն։
Քննարկվել են երկու երկրներում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող առաջադեմ ընկերությունների միջև համագործակցության հեռանկարները և նախանշվել են դրանց ամրապնդման ու ընդլայնման նպատակով համատեղ նիստերի ու գործարար համաժողովների կազմակերպման հնարավորությունները։
Վահան Քերոբյանը բարձրացրել է երկու երկրների միջև լոգիստիկ խնդիրների առկայության հարցը, որը խոչընդոտում է առևտրատնտեսական հարաբերությունների արագ զարգացման գործընթացին։
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևը տեղեկացրել է, որ  Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևան-Նուր-Սուլթան-Երևան ուղիղ ավիաչվերթի վերաբացումը։ Այդ համատեքստում կարելի է դիտարկել Հայաստանում մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնումը։
Հանդիպման ավարտին  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը պայմանավորվեցին՝ իրենց լիազորությունների շրջանակներում նպաստել երկու երկրների միջև արդյունավետ և ակտիվ համագործակցությանը։ Համագործակցության ուղղությունների շուրջ քննարկումները և դրանց իրականացմանն ուղղված աշխատանքները կկրեն շարունակական բնույթ, ինչի մասին պարբերաբար կիրազեկենք հանրությանը։

Armenia’s acting Minister of Economy Vahan Kerobyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Bolat Imanbayev, as reported the Armenian Ministry of Economy.
During the meeting, Kerobyan attached importance to the dynamic development of the Armenian-Kazakh trade and economic cooperation and set aside the sectors of trade, high technologies, manufacturing of solar panels and jewels and agriculture.
The parties discussed the prospects for cooperation between the active and progressive companies in the high technology sector, and Kerobyan raised the issue of logistics issues that are hindering the rapid development of trade and economic relations.
Ambassador Imanbayev informed that, during the political consultations between Armenia and Kazakhstan, both countries attached importance to the restart of direct flights to and from Yerevan and Nur-Sultan and stated that, in this context, the establishment of a wholesale logistics center in Armenia may be considered.
At the end of the meeting, the parties agreed to contribute to the effective and active cooperation between the two countries within the scope of their powers.