Գլխավոր դատախազության դիմաց այսօր՝ հունիսի 24-ին, ժամը 17:00-ին բողոքի ակցիա տեղի կունենա «Հայաստան» դաշինքի անդամ, «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն, դոկտոր-պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ կալանավորումը վերացնելոեւ պահանջով։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է դաշինքի տարածած հայտարարությունից։
«Երեկ՝ հունիսի 23-ին, Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց «Հայաստան» դաշինքի անդամ, «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն, դոկտոր-պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանին կալանավորելու՝ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը։
«Հայաստան» դաշինքը կատարվածը գնահատում է ակնհայտ քաղաքական հետապնդում․ իշխանությունը հավատարիմ է մնում եռամյա ծայրահեղ ապօրինությունների շարունակման գործելաոճին։
Արմեն Չարչյանի փաստաբանները հրատապ միջնորդություն են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով իրացնել հայեցողական լիազորությունը՝ վերացնել կալանավորումը որպես խափանման միջոց»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Today at 5 p.m. a protest will be held in front of the Prosecutor General’s Office of Armenia with the demand to abolish the arrest of member of ‘Armenia’ bloc, Director of Izmirlian Medical Center, doctor-professor Armen Charchyan. This is stated in the announcement made by ‘Armenia’ bloc. The statement also states the following:
“On June 23, the Yerevan court of general jurisdiction granted the motion of the Special Investigation Service to arrest member of ‘Armenia’ bloc, Director of Izmirlian Medical Center, doctor-professor Armen Charchyan.
‘Armenia’ bloc assesses the arrest as political persecution — the authorities stay true to their practice to carry out the extremely unlawful acts that they have been carrying out for the past three years.
Armen Charchyan’s attorneys have submitted an urgent motion to Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan with the request to exercise discretionary power and abolish arrest as a pre-trial measure.”