Այս տարի անցած տարվա բերքի ծավալները չեն լինի, սակայն ակնկալում ենք, որ փոքր-ինչ քիչ կլինեն, քան 2020-ին։ Մեր տվյալներով՝ անցած տարի այդ թիվը կազմել է գրեթե 160 հազար տոննա։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց խաղողագործների միության նախագահ Արտակ Սարգսյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում աճեցված խաղողի ինքնարժեքը սովորաբար կազմում է 100-110 դրամ 1 կգ համար։
«Այդ պատճառով նրա համար, որպեսզի ֆերմերներին ինչ-որ կերպ ձեռնտու լինի այդ գործով զբաղվելը, գինը պետք է լինի գոնե 50 դրամով բարձր ինքնարժեքից։ Եթե հիշենք, որ անցած տարի խաղողը գնում էին 80-100 դրամով, ապա կարելի է պատկերացնել, թե ինչ վիճակում են գտնվում ֆերմերները։ Ֆերմերնրին ստիպում են լքել գյուղը, հայկական կոնյակն ու գինին նման տեմպերով կարող են անհետանալ։ Դա՞ է կառավարության ծրագիրը»,-նշեց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմների 2-ին կառավարության նիստում խաղողի գնման համար պետության կողմից սուբսիդավորվող վարկերի տրամադրման պայմանների փոփոխությունների մասին որոշում է կայացվել․ վարկերի ընդհանուր ժամկետը 1 տարուց երկարացվել է մինչեւ 3 տարի, իսկ արտոնյալ ժամկետը՝ 3 ամսից մինչեւ 1 տարի։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ այս տարի ծրագրվում է 180 000 տոննա խաղող գնել։ Նա վստահեցրել է, որ ամբողջ բերքը կգնվի։ Բացի այդ, նա չի բացառել, որ բերքի ծավալը կարող է գերազանցել 200 000 տոննան։

Прошлогодних объемов урожая в этом году нет, но ожидаем, что будет ненамного меньше, чем было в 2020 году. По нашим данным, в прошлом году эта цифра составила примерно 160 тыс. тонн. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Союза виноградарей Армении Артак Саркисян.
Он добавил, что себестоимость выращиваемого в Армении винограда обычно составляет 100-110 драмов (примерно 20 центов - ред.) за 1 килограмм.
«Поэтому чтобы фермерам было хоть как-то выгодно заниматься этим делом, закупочная цена должна быть хотя бы на 50 драмов выше себестоимости. Если вспомнить, что в прошлом году виноград закупался по цене 80-100 драмов, то можно представить, в каком положении находятся фермеры. Вынуждают фермеров покинуть села, сферу ведут к окончательному краху, армянский коньяк и вина такими темпами могут исчезнуть. Это и есть программа Правительства?», - отметил Артак Саркисян.
Напомним, что 2 сентября на заседании Правительства Армении было принято решение об изменении условий предоставления субсидируемых государством кредитов для закупок винограда: общий срок предоставляемых кредитов на закупку продлены с одного года до трех лет, а льготный период – с трех месяцев до одного года.
Министр экономики Ваан Керобян отметил, что в этом году планируется закупить 180 тыс. тонн винограда, заверив, что весь урожай будет закуплен. Кроме того, он не исключил, что объемы урожая могут превысить 200 тыс. тонн.