Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հայտարարել է, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Սինգապուրի հետ դեղամիջոցների հետազոտման եւ ստեղծման, ինչպես նաեւ վիրուսների ուսումնասիրման հարցում, ասվում է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«Չինաստանը պատրաստ է համագործակցություն ծավալել սինգապուրյան կողմի հետ դեղամիջոցների հետազոտման եւ ստեղծման, վիրուսների եւ այլ ուղղությունների ուսումնասիրման հարցում, ինչպես նաեւ միասին դիմակայել «պատվաստանյութային նացիոնալիզմին», որպեսզի սեփական ավանդը ներդնի տարածաշրջանում համավարակի դեմ պայքարում»,- նշել է Վան Ին։
Սինգապուրցի պաշտոնակցի՝ Վիվիան Բալաքրիշնանի հետ հանդիպման ընթացքում նախարարը նաեւ ասել է, որ «վիրուսը տարբերություն չի դնում ազգային սահմանների եւ ցեղերի միջեւ, միայն ողջ մարդկության համախմբվածությունը կարող է վերջնականապես հաղթել համավարակը»։ Նա նշել է, որ վիրուսի ծագման հարցի քաղաքականացումը, պատասխանատվությունն այս կամ այն կողմի վրա դնելը եւ «սլաքների տեղափոխումը» վնաս են հասցնում միջազգային հակահամաճարակային համագործակցությանը։

Chinese Foreign Minister Wang Yi said that China is ready to cooperate with Singapore in research and development of drugs, as well as in the study of viruses, according to the official website of the Chinese Foreign Ministry.
China is ready to develop cooperation with the Singaporean side in the field of drug research and development, study of viruses and other aspects, as well as together to resist 'vaccine nationalism' to contribute to the fight against the epidemic in the region, said Wang Yi.
During a meeting with his Singaporean counterpart Vivian Balakrishnan, the minister also said that the virus does not distinguish between national borders and races, only the unity of all humanity can finally defeat the pandemic. He noted that the politicization of the issue of the origin of the virus, the shifting of responsibility and "shifting the arrows" are detrimental to international anti-epidemic cooperation.