Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հայտարարել է, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Սինգապուրի հետ դեղամիջոցների հետազոտման եւ ստեղծման, ինչպես նաեւ վիրուսների ուսումնասիրման հարցում, ասվում է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«Չինաստանը պատրաստ է համագործակցություն ծավալել սինգապուրյան կողմի հետ դեղամիջոցների հետազոտման եւ ստեղծման, վիրուսների եւ այլ ուղղությունների ուսումնասիրման հարցում, ինչպես նաեւ միասին դիմակայել «պատվաստանյութային նացիոնալիզմին», որպեսզի սեփական ավանդը ներդնի տարածաշրջանում համավարակի դեմ պայքարում»,- նշել է Վան Ին։
Սինգապուրցի պաշտոնակցի՝ Վիվիան Բալաքրիշնանի հետ հանդիպման ընթացքում նախարարը նաեւ ասել է, որ «վիրուսը տարբերություն չի դնում ազգային սահմանների եւ ցեղերի միջեւ, միայն ողջ մարդկության համախմբվածությունը կարող է վերջնականապես հաղթել համավարակը»։ Նա նշել է, որ վիրուսի ծագման հարցի քաղաքականացումը, պատասխանատվությունն այս կամ այն կողմի վրա դնելը եւ «սլաքների տեղափոխումը» վնաս են հասցնում միջազգային հակահամաճարակային համագործակցությանը։

Глава МИД КНР Ван И заявил, что Китай готов сотрудничатьс Сингапуром в исследовании и разработке лекарственных препаратов, а также в изучении вирусов, сообщается на официальном сайте МИД КНР.
«Китай готов развивать сотрудничество с сингапурской стороной в области исследования и разработки лекарственных препаратов, изучения вирусов и других аспектах, а также вместе противостоять «вакцинному национализму», чтобы внести свой вклад в борьбу с эпидемией в регионе, - отметил Ван И.
В ходе встречи со своим сингапурским коллегой Вивианом Балакришнаном, министр также сказал, что «вирус не делает различий между национальными границами и расами, только сплоченность всего человечества может окончательно победить пандемию». Он отметил, что политизация вопроса происхождения вируса, перекладывание ответственности и «перевод стрелок» наносят ущерб международному противоэпидемическому сотрудничеству.