Վրաստանի իշխանությունները հրաժարվում են հացադուլի մեջ գտնվող նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին բանտից մասնավոր կլինիկա տեղափոխել, քանի որ վախենում են անկարգություններից բուժհաստատությունում։ Այս մասին «Իմեդի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին։
Ղարիբաշվիլին պնդում է, որ հոսպիտալացումը քաղաքացիական հատվածի հիվանդանոցում, որտեղ «անվտանգության պայմաններ չկան», «Սաակաշվիլիի պլանի» մաս է կազմում, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն:
«Իր ծրագրի համաձայն՝ նրան պետք է տեղափոխենք մասնավոր կլինիկա։ Ավելին, նրանց պլանն է մոբիլիզացնել մի քանի հազար մարդ՝ 4-5 կամ 10 հազար։ Մենք ստիպված կլինենք ոստիկանություն տեղակայել, հատուկ միջոցներ կիրառել եւ մնալ հավերժական քաոսի ու անկարգությունների մեջ»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Մեկնաբանելով նախկին նախագահի հացադուլը՝ նա նաեւ հայտարարել է, որ «մարդն ունի ինքնասպանության իրավունք», եւ պետությունը պատասխանատվություն չի կրում դրա համար։
«Օրենքն ասում է, որ մարդն ունի ինքնասպանության իրավունք։ Եթե մարդը որոշի ինքնասպան լինել, կարող է ինքն իրեն սպանել, բայց, բնականաբար, պետությունը պատասխանատվություն չի ստանձնի դրա համար»,- ասել է նա։
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը բացառել է նաեւ Սաակաշվիլիի՝ Ուկրաինա տեղափոխումը կամ վաղաժամկետ ազատումը։ Ղարիբաշվիլիի խոսքով՝ դա կնշանակի, որ «կառավարությունը չի հարգում երկրի օրենքները»։
«Իհարկե, Սաակաշվիլիի վաղաժամկետ ազատ արձակումը բացառվում է։ Բացառվում է նաև դրա տեղափոխումն Ուկրաինա։ Եթե մենք անենք մեկը կամ մյուսը, դա նշանակում է, որ մեր ողջ կառավարությունը պետք է հայտարարություն գրի եւ հաջորդ օրը հրաժարական տա»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:
Սաակաշվիլին ձերբակալվել էր հոկտեմբերի 1-ին Թբիլիսիում այն բանից հետո, երբ գաղտնի ժամանեց Ուկրաինայից։ Նա բանտարկվել է դատարանի կողմից ավելի վաղ կայացված վճիռների հիման վրա պաշտոնեական հանցագործությունների մասով, որոնցում նրան մեղադրել էր «Վրացական երազանքի» կառավարությունը։
Սաակաշվիլին իրեն քաղբանտարկյալ է համարում եւ ի նշան բողոքի հացադուլ է հայտարարել բանտում գտնվելու առաջին իսկ օրվանից։ Նա իր նամակներից մեկում ասել է, որ չի համաձայնի սնվել, սակայն համաձայնել է ընդունել բժիշկների նշանակած դեղերը։
Սաակաշվիլիի անձնական բժիշկ Նիկոլոզ Կիփշիձեի խոսքով՝ նախկին նախագահի վիճակը գնալով վատանում է, եւ նրան հոսպիտալացում է անհրաժեշտ։ Իշխանությունները նշում են, որ հոսպիտալացման դեպքում Սաակաշվիլիին կուղարկեն Գլդանիի բանտի հիվանդանոց։
Մինչդեռ բժիշկները, օմբուդսմենը, իրավաբանները եւ անձամբ Սաակաշվիլին կարծում են, որ նա քաղաքացիական բազմապրոֆիլային կլինիկայի մակարդակով ծառայության կարիք ունի։ Բացի այդ, փաստաբաններն ասում են, որ նախկին նախագահի համար բանտային հիվանդանոցում լինելն անվտանգ չէ. նրանք կասկածում են, որ կառավարությունը կարող է կազմակերպել կամ հրահրել նրա սպանությունը։

Власти Грузии отказываются перевести голодающего экс-президента Михаила Саакашвили из тюрьмы в частную клинику, поскольку опасаются беспорядков у медучреждения. Об этом премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил в интервью телекомпании «Имеди».
Гарибашвили утверждает, что госпитализация в больницу гражданского сектора, где «нет никаких условий безопасности», – это часть «плана Саакашвили», передает «Новости -Грузия».
«Согласно его плану, мы должны перевезти его в частную клинику. Далее их план заключается в том, чтобы мобилизовать несколько тысяч человек, 4-5 или 10 тысяч. Нам придется расставлять полицию, применять специальные средства и пребывать в вечном хаосе и беспорядках», — сказал Гарибашвили.
Комментируя голодовку экс-президента, он также заявил, что «у человека есть право на самоубийство», и государство не несет ответственности за это.
«В законе написано, что у человека есть право на самоубийство. Если человек решит убить себя, то он может убить себя, однако, конечно же, государство ответственность за это не возьмет», — сказал он.
Глава грузинского правительства также исключил передачу Саакашвили Украине или его досрочное освобождение. По мнению Гарибашвили, это будет означать, что «власть не уважает законов страны».
«Конечно же, досрочное освобождение Саакашвили исключено. Также исключена его передача Украине. Если мы сделаем одно либо другое, это означает, что все наше правительство должно написать заявление и на следующий день уйти в отставку», — сказал Гарибашвили.
Саакашвили был задержан 1 октября в Тбилиси после того, как тайно прибыл из Украины. Он помещен в тюрьму на основании вынесенных ранее судом приговором по должностным преступлениям, в которых его обвинило правительство «Грузинской мечты».
Саакашвили считает себя политическим заключенным и в знак протеста голодает с первого дня пребывания в тюрьме. В одном из своих писем он сообщил, что не согласится на прием пищи, но согласен на прием назначенных врачами лекарств.
По словам личного врача Саакашвили Николоза Кипшидзе, состояние экс-президента ухудшается, и его необходимо госпитализировать. Власти заявляют, что в случае госпитализации Саакашвили отправят в тюремную больницу Глдани.
Между тем врачи, омбудсмен, адвокаты и сам Саакашвили считают, что ему нужен сервис на уровне гражданской многопрофильной клиники. Кроме того, адвокаты заявляют, что находиться в тюремной больнице экс-президенту небезопасно — они подозревают, что правительство может организовать или спровоцировать его убийство.
В Грузии подверглись нападению по меньшей мере четверо оппозиционных политиков и активистов
Телеканал Formula показал кадры с камеры видеонаблюдения возле дома представителя партии Саакашвили «Единое национальное движение» Дмитрия Чиковани…
Глава МВД Грузии заявил, что не допустит переворота в стране
СГБ республики ранее опубликовала заявление, в котором говорится, что организаторы митингов в Тбилиси получают инструкции из-за рубежа…
В Тбилиси на выходные готовят большую демонстрацию против закона об «иноагентах»
Запланированный в Тбилиси «Европейский марш» в субботу должен…
В парламенте Грузии отменены все мероприятия
В распространенной информации говорится, что на территории законодательного органа ведутся работы по уборке и реставрации…
Минздрав Грузии: в ходе разгона акций против закона «Об иноагентах» пострадали 15 человек
1-2 мая бригады экстренной помощи госпитализировали в различные медицинские учреждения 15 человек…
В Грузии расследуют применение силы по отношению к участникам протеста
Специальная следственная служба пообещала проинформировать общественность о ходе и результатах расследования…