«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ հայտարարությունն է տարածել Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետությունում լրագրող եւ իրավապաշտպան Հաքիմելդոսթ Մեհթիեւին հետապնդելու փաստի կապակցությամբ:
Մեհթիեւը մեղադրվում է էլեկտրականության գողության մեջ եւ քննիչը նրանից Շարուրի շրջանը չլքելու ստորագրություն է վերցրել: Մեղքը հաստատվելու դեպքում նրան 3 հազար մանաթ տուգանք կամ ուղղիչ աշխատանքներ են սպառնում:
«Մենք կրկին կոչ ենք անում իշխանություններին դադարեցնել աբսուրդ գործը, որի միակ նպատակը Մեհթիեւի հետապնդումն է»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Reporters Without Borders issued the second statement over a week regarding harassment of journalist Hakimeldostu Mehdiyev by Azerbaijani authorities.
Mehdiyev, the correspondent of the Institute for Reporter Freedom and Safety, in the north of the Nakhchivan Autonomous Republic, has been charged by the district prosecutor’s office with “diverting electricity” under article 189-1 of the criminal code.
“We again call on the authorities to abandon these absurd proceedings, the sole aim of which is to intimidate Mehdiyev,” Reporters Without Borders said.