Ավելի քան մեկ ամիսով Գերմանիան արգելափակում է Ուկրաինային ԵՄ-ի 9 միլիարդ եվրոյի օգնության փաթեթը, հայտնում է Corriere della Sera-ի իտալական հրատարակությունը:
«Կիեւում եւ Բրյուսելում հաստատված փակուղին կարող է լինել այն պատճառներից մեկը, որը երեկ դրդեց Վոլոդիմիր Զելենսկիին հանկարծակի եւ բավականին դաժանորեն հեռացնել Բեռլինում Ուկրաինայի դեսպան Անդրեյ Մելնիկին։ Սակայն Ուկրաինայի նախագահի նյադային լինելու մեկ այլ պատճառ եւս կա՝ կասկածը, որ Բեռլինը պատրաստվում է խախտել Մոսկվայի դեմ որոշ պատժամիջոցներ՝ «Հյուսիսային հոսք» գազատարով ռուսական գազի մատակարարումը վերականգնելու նպատակով», - նշել է թերթը։
Երկու խնդիրներն էլ մի քանի օր է ինչ անհանգստացնում են Ուկրաինայի կառավարությանը, սակայն լուծումը դեռ չի երեւում, գրել են իտալական լրատվամիջոցները։
Նշվում է, որ վերոնշյալ նախագիծը Կիեւին տրամադրում է վարկեր 25 տարվա մարմամբ եւ գործնականում առանց տոկոսների՝ շնորհիվ այն միջոցների, որոնք հանձնաժողովն ինքը կհավաքի՝ շուկայի համար եվրոպական պետությունների կողմից երաշխավորված պարտքային պարտավորություններ թողարկելով։ Բայց Գերմանիան՝ եվրապարտատոմսերի այս ձեւի երաշխավորներից ամենամեծն ու ամուրը, դեմ է դրան։
«Գերմանիայի ֆինանսների նախարար, լիբերալ Քրիստիան Լինդներին դուր չի գալիս այն փաստը, որ Բրյուսելը դիմում է եվրոպական պարտքին՝ Ուկրաինայի հետհամաճարակային ճգնաժամի պայմաններում։ Առայժմ հաստատվել է միայն առաջին միլիարդ դոլարի տրանշը, որից միջոցներ պետք է վճարվեն Կիեւին մինչեւ հուլիս։ Միեւնույն ժամանակ, ժամանակն անցնում է, Կիեւն ասում է, որ իրեն ամսական 5 միլիարդ դոլարի օգնություն է պետք, եւ ենթադրություններ կան, որ Ուկրաինան սեպտեմբերին 900 միլիոն եվրո արտաքին պարտքի մարման դեֆոլտի կկատարի:

Уже больше месяца Германия блокирует пакет помощи Евросоюза в размере 9 миллиардов евро, пишет итальянское издание Corriere della Sera.
«Тупиковая ситуация, подтвержденная различными протагонистами как в Киеве, так и в Брюсселе, могла стать одной из причин, побудивших вчера Владимира Зеленского внезапно и довольно жестоко сместить посла Украины в Берлине Андрея Мельника.
Однако есть еще одна причина нервозности украинского президента: подозрение, что Берлин готовится нарушить какие-то санкции против Москвы, чтобы восстановить поставки российского газа по газопроводам «Северный поток», отмечает издание.
Обе проблемы уже несколько дней беспокоят украинское правительство, но решения пока не видно, пишет итальянское СМИ.
Отмечается, то упомянутый проект предусматривает кредиты Киеву с погашением через 25 лет и практически без процентов , благодаря средствам, которые сама комиссия будет собирать, выпуская на рынок долговые обязательства, гарантированные европейскими государствами. Но Германия, самый крупный и солидный из гарантов этой формы еврооблигаций, против.
«Министру финансов ФРГ, либералу Кристиану Линднеру, не нравится тот факт, что Брюссель прибегает к общеевропейскому долгу в украинском кризисе после времен пандемии. Пока немецкий управляющий одобрил только первый миллиардный транш, средства от которого должны быть выплачены Киеву до июля. Между тем время идет, Киев заявляет, что ему нужна помощь в размере 5 миллиардов долларов в месяц, и есть гипотеза, что Украина объявит дефолт по погашению внешнего долга в размере 900 миллионов евро в сентябре», - считает издание.