Սպասվում է, որ Ճապոնիայի պահպանողական կոալիցիոն կառավարությունը կմեծացնի իր մեծամասնությունը խորհրդարանի վերին պալատի ընտրություններում՝ գերիշխող քաղաքական գործիչ եւ ուժային մարտիկ Սինձո Աբեի սպանությունից երկու օր անց, հաղորդում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Հարցման համաձայն՝ վարչապետ Ֆումիո Կիշիդայի Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը (LDP), որի ավագ օրենսդիրը մնում է Աբեն, եւ նրա կրտսեր գործընկեր Կոմեյտոն կարող են ստանալ պալատի 125 մանդատներից մինչեւ 83-ը՝ նախկինում հայտարարված 69 մանդատի փոխարեն:
Ավելի քիչ ազդեցություն ունեցող վերին պալատի ընտրությունները սովորաբար իշխանության նկատմամբ վստահության հանրաքվե են:
Արդյունքները կարող են օգնել Կիշիդային՝ ամրապնդել իր իշխանությունը եւ հնարավորություն տալ նրան հասնելու իր նպատակին՝ մեծացնելով ռազմական ծախսերը հարեւանների՝ Չինաստանի, Ռուսաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի հետ լարված հարաբերությունների ֆոնին:

Консервативное коалиционное правительство Японии, по прогнозам, увеличит свое большинство в верхней палате парламента по итогам воскресных выборов, через два дня после убийства доминирующего политика и борца за власть Синдзо Абэ, сообщает Reuters.
Либерально-демократическая партия (ЛДП) премьер-министра Фумио Кисиды, в которой Абэ остается старшим законодателем, и ее младший партнер Комэйто могут получить до 83 из 125 мест в палате, по сравнению с объявленными ранее 69 местами, согласно данным опроса общественного вещателя NHK.
Выборы в менее влиятельную верхнюю палату парламента обычно являются референдумом по действующему правительству. Смена правительства на кону не стояла, так как этот вопрос решается нижней палатой.
Но сильные результаты могут помочь Кисиде укрепить свое правление и дать шанс достичь своей цели: увеличить военные расходы в период напряженных отношений с соседями - Китаем, Россией и Северной Кореей, отмечает СМИ.
Члены партии почтили память Абэ минутой молчания в штаб-квартире в Токио, ожидая результатов выборов.