Նախագահ Ջո Բայդենը պատրաստ է ստորագրել երկու հրահանգ, որոնք թույլ կտան ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը գերձայնային զենքի ներդրումներ կատարել իր արտադրական բազայում, քանի որ հակառակորդները ցուցադրում են առաջադեմ հնարավորություններ, գրում է Defense News-ը։
Չինաստանն ու Ռուսաստանը գովազդում են գերձայնային զենքի ստեղծման վերջին առաջընթացը, որն ունի 5 մախից բարձր արագությամբ մանեւրելու եզակի հնարավորություն: Պենտագոնն ուզում է լուծել հիմնական տեխնոլոգիական ոլորտներում մատակարարման շղթայի հնարավոր խախտումները:
Մայքլ Ուայթը, հետազոտության եւ զարգացման գծով պաշտպանության փոխնախարարի գրասենյակի հիպերձայնի հարցերով գլխավոր տնօրենը, ասել է, որ նախագահի հրահանգները Պենտագոնին թույլ կտան ներդրումներ կատարել գերձայնային շարժիչների աջակցության եւ կառավարման ու վերահսկման ենթահամակարգերի մատակարարման համար:
Գերձայնային ծրագրերի համար դեպարտամենտի հնգամյա ծախսերի պլանը կազմում է 25 միլիարդ դոլարից մի փոքր պակաս՝ սկսած վաղ հետազոտություններից մինչեւ նախատիպերի կառուցում եւ դաշտային փորձարկումներ:
«Ֆինանսավորման մակարդակները զգալիորեն ավելանում են, որպեսզի մենք կարողանանք անցնել մեր ծրագրերի առաջին երեք փուլերը»,- ասել է Ուայթը:
Սպիտակ տունը մտահոգություն է հայտնել գերձայնային արդյունաբերական բազայի վերաբերյալ եւ նաեւ գիտակցել է դրա կարեւորությունը ազգային անվտանգության համար: 2021 թվականի փետրվարին Բայդենը ստորագրել է հրաման՝ Պենտագոնին հանձնարարելով իրականացնել մատակարարումների շղթայի համակողմանի վերլուծություն չորս ոլորտներում, ներառյալ կինետիկ հնարավորությունները, ինչպիսին է գերձայնը: Եվ այս տարվա սկզբին վարչակազմը թարմացրել է իր կարեւոր տեխնոլոգիաների ցանկը՝ դրանում ներառելով գերձայնային հնարավորությունները:

President Joe Biden is set to sign two directives that would allow the U.S. Department of Defense to invest in its hypersonic weapons production base as adversaries demonstrate advanced capabilities, Defense News writes.
China and Russia are advertising recent progress in developing hypersonic weapons that have the unique ability to maneuver above Mach 5. The Pentagon wants to address potential supply chain disruption in key technology areas.
Michael White, chief hypersonic director in the Office of the Under Secretary of Defense for Research and Development, said the presidential directives will allow the Pentagon to invest funds to support hypersonic engines and supply command and control subsystems.
The department's five-year spending plan for hypersonic programs is just under $25 billion for efforts ranging from early research to prototyping and field testing.
The White House expressed concern about the hypersonic industrial base and also acknowledged its importance to national security. In February 2021, Biden signed an executive order directing the Pentagon to conduct a comprehensive review of the supply chain in four areas, including kinetic capabilities such as hypersonic. And earlier this year, the administration updated its list of critical technologies to include hypersonic capabilities.