Սոչիում հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին ուկրաինական հացահատիկի խնդրի լուծման հարցում ցուցաբերած օգնության համար։
«Ձեր անմիջական մասնակցությամբ եւ ՄԱԿ-ի քարտուղարի միջնորդությամբ լուծվել է սեւծովյան նավահանգիստներից ուկրաինական հացահատիկի մատակարարման հարցը։ Առաքումն արդեն սկսվել է։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ դրա համար եւ այն բանի համար, որ փաթեթային որոշում է կայացվել համաշխարհային շուկաներ մատակարարումների, ինչպես ռուսական պարենի, այնպես էլ ռուսական պարարտանյութերի անխափան մատակարարումների վերաբերյալ»,-ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ շատ երկրների, հատկապես զարգացող երկրների համար, որոնք կանգնած են սննդի եւ ջրի մատակարարման հետ կապված լուրջ խնդիրների շեմին, դա շատ կարեւոր է։

Russian President Vladimir Putin thanked Turkish President Recep Tayyip Erdogan for his participation in solving the issue of grain supplies from Ukraine and in solving the issue of uninterrupted supplies of Russian food and Russian fertilizers to the world markets, RIA Novosti reported.
"With your direct participation and through the mediation of the Secretary of the United Nations, the issue related to the supply of Ukrainian grain from the Black Sea ports has been solved. Deliveries have already begun. I want to thank you for this and for the fact that a package decision has been made on deliveries, uninterrupted deliveries of both Russian food and Russian fertilizers to the world markets," Putin said at the meeting with Erdogan.
The Russian president stressed that for many countries, especially developing ones, which are on the verge of big problems with food and water supply, this is very important. "For all these countries, of course, such decisions that took place with your direct participation are very important. I want to thank you for that," Putin said.