Եվրոպական միությունից դուրս Գերմանիայի արտահանումը հուլիսի համեմատ կրճատվել է 7.6 տոկոսով, հայտնել է Դաշնային վիճակագրական ծառայությունը։ Անկումը տեղի է ունեցել երեք անընդմեջ բարձրացումներից հետո:
Երկրորդ եռամսյակում տնտեսության մեջ լճացում էր գրանցվել, իսկ ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները հայտարարել է, որ Գերմանիայում տնտեսական իրավիճակը վատթարանում է, իսկ հեռանկարները փխրուն են:
Առանձին պաշտոնական տվյալները ցույց են տվել, որ գերմանական արտադրողների գները հուլիսին աճել են ռեկորդային տեմպերով։ Տնտեսությունն ուկրաինական պատերազմի պատճառով աճող ծախսերի եւ աճի թուլացման մեջ է հայտնվել։
Հուլիսին գերմանացի արտահանողների համար Միացյալ Նահանգներն ամենակարեւոր առեւտրային գործընկերը  մնաց, երբ ապրանքների արտահանումն ԱՄՆ շուկա տարեկան կտրվածքով ավելացավ 14.9 տոկոսով: Չինաստան արտահանումը տարեկան կտրվածքով աճել է 6.1 տոկոսով։ Նախորդ տարվա համեմատ դեպի Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել է 56.0 տոկոսով։
Reuters-ի կողմից հրապարակված հետազոտության մեջ ասվում է, որ 2022 թ. առաջին կիսամյակում գերմանական տնտեսությունն ավելի մեծ կախվածություն ձեռք բերեց Չինաստանից, երբ ուղղակի ներդրումները եւ դրա առեւտրային դեֆիցիտը նոր բարձրակետերի հասան՝ չնայած Պեկինից երես թեքելու նպատակով Բեռլինի վրա քաղաքական ճնշումներին։

Немецкий экспорт за пределы Европейского Союза упал на 7,6% по сравнению с июлем, сообщило Федеральное статистическое управление. Падение произошло после трех подъемов подряд.
В экономике во втором квартале наблюдался застой, и министр финансов Кристиан Линднер заявил, что экономическая ситуация в Германии ухудшается, а перспективы неустойчивы.
Отдельные официальные данные показали, что в июле цены производителей в Германии росли рекордно быстрыми темпами. Экономика застряла в мертвой хватке резкого роста расходов и ослабления роста из-за войны в Украине.
Соединенные Штаты оставались самым важным торговым партнером для немецких экспортеров в июле, при этом экспорт товаров на рынок США вырос на 14,9% в годовом исчислении. Экспорт в Китай вырос на 6,1% в годовом исчислении. Экспорт в Россию упал на 56,0% по сравнению с прошлым годом.
Согласно исследованию, опубликованному Reuters, немецкая экономика стала более зависимой от Китая в первой половине 2022 года, когда прямые инвестиции и ее торговый дефицит достигли новых высот, несмотря на политическое давление на Берлин с целью отвернуться от Пекина.