Mazda-ն դիտարկում է Ռուսաստանում արտադրությունը դադարեցնելու հնարավորությունը, քանի որ ուկրաինական պատերազմի պատճառով մատակարարման շղթայի խափանումները դժվարացնում են աշխատանքի վերականգնումը, հայտնում է Nikkei-ն:
Mazda-ն ավտոմեքենաներ է արտադրում Վլադիվոստոկում տեղական Sollers ավտոարտադրողի հետ համատեղ ձեռնարկության շրջանակներում: MarkLines հետազոտական ընկերության տվյալներով՝ 2021-ին արտադրության մեջ Sollers-ի մասնաբաժնի հետ միասին գործարանում արտադրությունը մոտ 29.000 միավորի էր հասել։
Արտադրությունն արդեն դադարեցվել էր, եւ Mazda-ն այժմ մտածում է ամբողջությամբ դուրս գալու մասին: Վաճառքը կամ սպասարկումը դադարեցնելու որոշում չի կայացվել։
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ուրբաթ Toyota-ն հայտարարեց, որ դուրս է գալիս ՌԴ-ից: Ճապոնական ավտոարտադրողների դուրս գալը Ռուսաստանից եւ շարունակական անցումն էլեկտրական ավտոմեքենաներին կարող է խթանել ավտոպահեստամասերի արտադրության վերակազմակերպումը Եվրոպայում։
Toyota-ն կդադարեցնի արտադրությունն ու վաճառքը, բացառությամբ Ռուսաստանում արդեն վաճառված ավտոմեքենաների սպասարկման:

Mazda is considering halting production in Russia as supply chain disruptions caused by the war in Ukraine make it difficult to resume operations, Nikkei reported.
Mazda makes cars at a joint venture with local automaker Sollers in Vladivostok. According to research firm MarkLines, combined with Sollers' share, production at the plant reached about 29,000 units in 2021.
Production has already been halted, and Mazda is now considering a full exit. No decision has been made to discontinue sales or maintenance.
This comes after Toyota announced on Friday that it was pulling out of Russian operations. The departure of Japanese automakers from Russia and the ongoing shift to electric cars could spur a reorganization of auto parts production in Europe.