Պենտագոնի ռազմական բյուջեն 2023 թվականին կկազմի 858 մլրդ դոլար։ Այդ գումարը համաձայնեցրել են ԱՄՆ Կոնգրեսի պրոֆիլային կոմիտեները:
Մասնավորապես, 317,3 մլրդ դոլար կծախսվի Պենտագոնի ռազմական տեխնիկայի եւ գույքի շահագործման եւ տեխնիկական սպասարկման համար, եւս 174,5 մլրդ դոլար՝ զինծառայողների պահպանման համար: 2023 թվականին Պենտագոնը նախատեսում է նաեւ 161,3 միլիարդ դոլար ծախսել ռազմական գնումների, իսկ 138,6 միլիարդ դոլար՝ հետազոտությունների եւ մշակումների համար: Ավելի փոքր ծավալներ՝ 30,5 մլրդ դոլար եւ 16,5 մլրդ դոլար՝ ատոմային էներգիայի ոլորտում գործունեության եւ զինծառայողների համար բնակարանաշինության համար։
Ռազմական բյուջեում առանձին հոդվածներով գրված է «Ռուսաստանի հակազդեցությունը»՝ դրա վրա նախատեսվում է ծախսել 6 մլրդ դոլար, ինչպես նաեւ Ուկրաինային աջակցելու համար՝ 800 մլն դոլար։
«Պաշտպանական բյուջեն ենթադրում է 800 մլն դոլար հատկացնել Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնությանը, որի շրջանակներում աջակցություն եւ օգնություն է ցուցաբերվում Ուկրաինայի զինված ուժերին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բյուջեի նախագծի տեքստում նաեւ նշված է, որ ԱՄՆ-ն ձգտելու է Ռուսաստանին հեռացնել միջազգային կազմակերպություններից, այդ թվում՝ G20-ից։

Военный бюджет Пентагона в 2023 году составит $858 млрд — такую сумму согласовали профильные комитеты конгресса Соединенных Штатов.
В частности, $317,3 млрд будет потрачено на эксплуатацию и техническое обслуживание военной техники и имущества Пентагона, еще $174,5 млрд — на содержание военнослужащих. В 2023 году Пентагон планирует также потратить $161,3 млрд на военные закупки, а $138,6 млрд на исследования и разработки. Меньшие объемы — $30,5 млрд и $16,5 млрд — на деятельность в области атомной энергии и на строительство жилья для военнослужащих.
Отдельными статьями в военном бюджете прописаны «противодействие России» — на это планируется потратить $6 млрд, а также на поддержку Украины — $800 млн.
»[Оборонный бюджет] предполагает выделение $800 млн на инициативу по содействию безопасности Украины, в рамках которой оказывается поддержка и помощь ВС Украины», — указано в пояснительных записках.
Также в тексте проекта бюджета указано, что США будут добиваться исключения России из международных организаций — в том числе «Большой двадцатки».