Վտանգը, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ուկրաինայում պատերազմի ընթացքում միջուկային զենք կօգտագործի, նվազել է՝ ի պատասխան միջազգային ճնշման, նշել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։
Պատերազմը շարունակվում է «ոչ պակաս դաժանությամբ», չնայած ներկա պահին ինչ-որ բան փոխվել է, ասել է Շոլցը Funke media-ի հարցազրույցում։ «Ռուսաստանը դադարել է սպառնալ միջուկային զենքի կիրառմամբ։ Ի պատասխան այն բանի, որ միջազգային հանրությունը կարմիր գիծ է նշել»,- համոզված է նա։
Չնայած խոր տարաձայնություններին՝ կարեւոր է, որպեսզի Կրեմլի հետ երկխոսությունը շարունակվի, ավելացրել է Գերմանիայի կանցլերը։
Նրա խոսքով՝ Պուտինը պետք է կանգնեցնի պատերազմը, եւ դրանից հետո ինքը պատրաստ կլինի խոսել Ռուսաստանի հետ Եվրոպայում սպառազինությունների վերահսկման մասին։
Պաշտպանելով Ուկրաինային Գերմանիայի աջակցությունը, որը Կիեւում եւ Եվրոպայի մի շարք երկրներում քննադատներն անվանում են չափազանց զուսպ, Շոլցն ասել է, որ Միացյալ Նահանգներից հետո Գերմանիան է եղել Ուկրաինայի ուժեղ կողմնակիցներից մեկը, այդ թվում զենքի մատակարարումների հարցում։ «Մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի թույլ չտանք ուղիղ պատերազմ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ։ Այդ հակամարտությունում միայն պարտվողներ կլինեն՝ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նա։

Риск того, что президент России Владимир Путин применит ядерное оружие в ходе войны в Украине, уменьшился в ответ на международное давление, считает канцлер Германии Олаф Шольц.
Война продолжается с «не меньшей жестокостью», хотя на данный момент кое-что изменилось, сказал Шольц в интервью Funke media. «Россия перестала угрожать применением ядерного оружия. В ответ на то, что международное сообщество обозначило красную черту», - уверен он.
Несмотря на глубокие разногласия, важно, чтобы диалог с Кремлем продолжался, добавил лидер Германии.
По его словам, Путин должен остановить войну, и после этого он будет готов поговорить с Россией о контроле над вооружениями в Европе.
Защищая поддержку Германией Украины, которую критики в Киеве и других странах Европы называют слишком сдержанной, Шольц сказал, что после Соединенных Штатов Германия была одним из крупнейших сторонников Украины, в том числе по поставкам оружия. «Мы делаем все возможное, чтобы не допустить прямой войны между Россией и НАТО. В таком конфликте будут только проигравшие — во всем мире», — сказал он.