Օտարերկրյա օգնության խմբերը դադարեցրել են իրենց գործունեությունը Աֆղանստանում այն ​​բանից հետո, երբ թալիբները որոշում են ընդունել՝ արգելելով կանանց աշխատել միջազգային եւ տեղական ոչ կառավարական կազմակերպություններում:
Save the Children-ը, Նորվեգիայի փախստականների խորհուրդը եւ Care-ը հայտարարել են, որ իրենք չեն կարող Աֆղանստանում կարիքավոր երեխաների, կանանց եւ տղամարդկանց հետ արդյունավետ աշխատել, եթե իրենց աշխատակազմում կանայք չլինեն:
Արգելքը մտցվել է մեկ օր առաջ՝ կանանց կողմից ոչ պատշաճ կերպով հիջաբ կրելու պատտժրվակով:
«Մենք հարգում ենք բոլոր մշակութային նորմերը, եւ մենք պարզապես չենք կարող աշխատել առանց մեր նվիրված կին անձնակազմի, որը մեզ անհրաժեշտ է օգնության հասնելու կանանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն», - ասել է Աֆղանստանում փախստականների նորվեգական խորհրդի ղեկավարը Նիլ Թերները, հաղորդում է Associated Press-ը:
Երեք ՀԿ-ները տրամադրում են առողջապահական, կրթական, երեխաների պաշտպանության եւ սնուցման ծառայություններ, ինչպես նաեւ աջակցություն արագ վատթարացող մարդասիրական միջավայրում:

Four major international aid groups on Sunday suspended their operations in Afghanistan following a decision by the country’s Taliban rulers to ban women from working at non-governmental organizations, AP reported.
Save the Children, the International Rescue Committee, the Norwegian Refugee Council, and CARE said they cannot effectively reach children, women, and men in desperate need in Afghanistan without the women in their workforces.
The NGO ban was introduced a day earlier, allegedly because women weren’t wearing the Islamic headscarf correctly.
“We have complied with all cultural norms and we simply can’t work without our dedicated female staff, who are essential for us to access women who are in desperate need of assistance,” Neil Turner, the Norwegian Refugee Council’s chief for Afghanistan, told AP on Sunday.
The four aforesaid NGOs are providing healthcare, education, child protection, and nutrition services and support amid plummeting humanitarian conditions.