Կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունն ու հակամարտությունները դրական ազդեցություն չեն ունենում ոչ մի երկրի վրա՝ միաժամանակ մատնանշելով, որ Իրանը դեմ է այս տարածաշրջանում աշխարհագրական ցանկացած փոփոխության։ Այս մասին Թեհրանում հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Ալի Շամխանին՝ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը, հայտնում է Press TV-ն։
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ցանկացած աշխարհագրական փոփոխություն լարվածության սրման միջոց է, որը տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության տեսանկյունից կլինի հօգուտ թշնամիների»,- ասել է Շամխանին։
Իրանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան ավելացրել է, որ շարունակական երկխոսությունը եւ փոխգործակցությունը պետք է փոխարինեն տարածաշրջանային խնդիրներին վերջ դնելու ցանկացած «կոշտ մոտեցմանը»:
Իր ելույթի մեկ այլ հատվածում Շամխանին ասել է, որ Կովկասյան տարածաշրջանը դժվար ժամանակաշրջան է ապրում՝ հույս հայտնելով, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կկարողանան զսպվածությամբ ու խոհեմությամբ հաղթահարել առկա լարվածությունը։
Իրանի ներկայիս վարչակազմի համար նրա խոսքով հարեւանների հետ համագործակցության եւ փոխգործակցության զարգացումը Իրանի արտաքին քաղաքականության անփոփոխ սկզբունքն եւ առաջնահերթությունն է։
«Բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը եւ տարածաշրջանային խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համատեղ ջանքերը տարածաշրջանային բոլոր կողմերին Իսլամական Հանրապետության կարեւորագույն խորհուրդներից են»,- ասել է Շամխանին։
Իր հերթին, Հայաստանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Իրանը «կարեւոր դեր» է խաղացել Հարավային Կովկասի երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում։
Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Իրանի «շատ արդյունավետ» դերը տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ապահովման գործում՝ ընդգծելով, որ երկխոսությունն ու փոխգործակցությունը երկրների միջեւ գոյություն ունեցող տարածաշրջանային ճգնաժամերը լուծելու եւ հետագա լարվածությունն ու հակամարտությունները կանխելու միակ միջոցն են։

Iran's top security official says tension and conflict in the Caucasus region benefit no country, while indicating Iran's opposition to any geographical change in that region, Press TV reported.
Secretary of Iran's Supreme National Security Council (SNSC) Ali Shamkhani made the remarks in a meeting with the visiting Secretary of Armenia’s Security Council, Armen Grigoryan, in Tehran on Sunday.
"Any geographical change in the South Caucasus region is a tension-building measure, which will play into the hands of the enemies of regional security and stability," Shamkhani said.
Iran's top security official added that continuous dialogue and interaction must replace any "hard approach" to ending regional challenges.
Elsewhere in his remarks, Shamkhani said the Caucasus region is going through a sensitive period, expressing hope that Azerbaijan and Armenia would be able to overcome the existing tensions through self-restraint and prudence.
He mentioned development of cooperation and interaction with neighbors as an unchanging principle of Iran's foreign policy and a priority for the sitting Iranian administration.
"[Maintaining] good-neighborly relations and making a joint endeavor for the settlement of the regional challenges through peaceful means are among the Islamic Republic's most important pieces of advice to all [regional] parties," Shamkhani asserted.
For his part, Armenia's top security official said Iran played an "important role" in the development of relations among South Caucasus countries and also in protecting the regional security.
Grigoryan lauded Iran's "very effective" role in the realization of regional peace and stability, emphasizing that dialogue and interaction among countries constitute the only way of resolving the existing regional crises and preventing further tension and conflicts.