Մայիսի 18-ին, ժամը 22:30-ին ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արարատի մարզային կենտրոնը բանավոր ահազանգ է ստացել Առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից այն մասին, որ սննդային թունավորման նշաններով «Արտաշատի բժշկական կենտրոն» ԲԲԸ են տեղափոխվել «Արտաշատ քաղաքի թիվ 4 մսուր-մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ հաճախող 3-4 տարեկան 6 երեխա: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՍԱՏՄ-ն:
Հաղորդագրության մեջ նաեւ ասվում է. «Մեկ երեխա տեղափոխվել է Երևանի «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիր: 19․05․2023թ․ առավոտյան ժամը 10:30–ի դրությամբ՝ հիվանդանոց տեղափոխված երեխաների թիվը հասել է 16-ի, որոնցից 2-ը գտնվում են ինֆեկցիոն բաժանմունքում: Երեխաների վիճակը գնահատվել է բավարար: Նախնական ախտորոշվել է սննդային թունավորում (չճշտված) և փսխումային համախտանիշ:
Արագ արձագանքելով ստացված տեղեկատվությանը՝ Արարատի մարզային կենտրոնի տեսուչները ձեռնարկել են վերահսկողական միջոցառումներ, մասնավորապես՝ կատարվել է նմուշառում մանկապարտեզի 18․05․2023թ․ ճաշացանկում ներառված սննդամթերքից (խաշած ձու, թանապուր, ոլոռով սուպ, մակարոնով փլավ): Նմուշները ներկայացվել են լաբորատոր փորձաքննության, արդյունքները կհրապարակվեն»:

At 10:30pm Thursday, the Ararat provincial center of the Food Safety Inspection Body (FSIB) of Armenia received a verbal report from the National Center for Disease Control and Prevention that six children, aged 3 to 4 years old, attending a nursery kindergarten in Artashat city were transferred to the Artashat hospital, with signs of food poisoning, FSIB noted in a statement.
One child was taken to Muratsan hospital in Yerevan.
But as of 10:30am Friday, the number of kids from the aforesaid kindergarten who were hospitalized had reached 16, and two of them are in the infectious disease ward.
The children are in satisfactory condition.
Initial diagnosis was unverified food poisoning and vomiting.
Samples were taken from the food on Thursday’s menu (boiled eggs, yogurt soup, pea soup, pasta pilaf) of this kindergarten. The samples have been submitted for lab tests, and the respective results will be announced later.