Հունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի թիվս բոլոր հումանիտար փոխադրումների, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչի հետևանքով այս երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 անձի տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ): Այդ մասին ասված է Արցախի առողջապահության նախարարության Ֆեյսբուքի էջում:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, երեկ առավոտյան ԿԽՄԿ մեքենաները 25 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխում էին Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի անցակետում ադրբեջանական կողմն արգելել է նրանց հետագա տեղաշարժը, ինչի հետևանքով մեքենաները վերադարձել են Ստեփանակերտ՝ միևնույն ժամանակ չկարողանալով կազմակերպել Գորիսից Ստեփանակերտ ևս 25 բուժառուների ու հարազատների վերադարձն Արցախ:
Այսօր նախատեսված էր նաև 27 բուժառուների և նրանց հարազատների տեղափոխումը ՀՀ մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար, ինչպես նաև 25 բուժառուների և նրանց հարազատների հետվերադարձը դեպի Արցախ:
Բոլոր հումանիտար բեռնափոխադրումների խափանման պայմաններում, բնականաբար, լրիվությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից: Արդյունքում՝ օրեցօր կրճատվում են բուժհաստատություններում առկա առանց այն էլ սուղ պաշարները՝ լրացուցիչ ռիսկի տակ դնելով քաղաքացիների պատշաճ բուժսպասարկումը»,- նշված է գրառման մեջ:

Due to the Azerbaijani provocation on the Artsakh (Nagorno-Karabakh)-Armenia border near the Hakari bridge, at the illegal Azerbaijani checkpoint in the Kashatagh (Lachin) corridor, the two-way movement of Artsakh medical personnel—among all, humanitarian transportation by the International Committee of the Red Cross (ICRC)—has been prohibited by Azerbaijan since Thursday. As a result, it was not possible to organize the planned transfer of 102 people (52 from Artsakh to Armenia, 50 from Armenia to Artsakh) during these two the days. This is stated on the Facebook page of the Artsakh Ministry of Health.
Thursday morning, ICRC vehicles were transporting 25 medical patients and their relatives from Artsakh to Armenia. But at the illegal checkpoint operating in the Kashatagh corridor, the Azerbaijani side prohibited their further movement. As a result, these vehicles returned to Artsakh capital Stepanakert, at the same time not being able to organize the return of another 25 medical patients and relatives from Goris, Armenia, to Stepanakert.
On Friday, it was planned to transfer 27 medical patients and their relatives from Artsakh to professional medical centers in Armenia for immediate medical assistance, as well as to return of 25 medical patients and their relatives to Artsakh.
In the conditions of disruption of all humanitarian shipments, naturally, the limited supplies of medicines and other medical supplies to Artsakh, which were carried out exclusively by the ICRC, have also completely stopped. As a result, the already scarce supplies in medical facilities of Artsakh are reducing day by day, putting the Artsakh citizens' proper medical assistance at additional risk.