Իսրայելում եւ ՌԴ–ում Հայաստանի նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանն ու նրա որդին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, պահվում են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում։ Տեղեկությունը հայտնում է քրեակատարողական ծառայությունը` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։
«Արմեն եւ Սերգեյ Սմբատյանները պահվում են տարբեր խցերում, քանի որ Երեւանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ սահմանափակվել է կալանավորված անձ Սերգեյ Սմբատյանի հաղորդակցվելու իրավունքը կալանավորված անձ Արմեն Սմբատյանի հետ»,- ասվել է պատասխանում։
Նշվում է նաեւ, որ նրանք խցերում պահվում են այլ անձանց հետ։ Սակայն, ըստ Sputnik Արմենիայի, նրանց խցակիցները ոչ թե նախկին պաշտոնյաներ կամ նախկին իրավապահներ են, այլ սովորական բանտարկյալներ։
Հիշեցնենք` հուլիսի 30–ին հայտնի դարձավ, որ կալանավորվել են նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանն ու նրա որդին` դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Արմեն Սմբատյանին մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության կազմակերպիչ), իսկ Սերգեյ Սմբատյանին եւ գործարար Ա.Պ–ին՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն)։
Մի շարք մշակութային գործիչներ, հայտնի մարզիկներ եւ բժիշկներ միջնորդագիր են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին` հորդորելով կալանքից ազատել Սերգեյ Սմբատյանին։ ՀՀ դատախազությունը պատրաստվում է քննարկել նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անազատության հետ չկապված խափանման միջոցով փոխելու մասին միջնորդագրերը։

Armen Smbatyan, the former ambassador of Armenia to Israel and Russia, and his son Sergey Smbatyan, the artistic director and chief conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, are being held in the Armavir Penitentiary. This information was provided by the penitentiary service in response to a written request of Sputnik Armenia.
"Armen and Sergey Smbatyan are kept in different [prison] cells, as by the decision of the court of general jurisdiction of the city of Yerevan, the right of arrested person Sergey Smbatyan to communicate with arrested person Armen Smbatyan has been restricted," the response said.
It added that they are kept in prison cells with other persons. However, according to Sputnik Armenia, their cellmates are not former officials or former law enforcement officers, but ordinary prisoners.
On July 30, it became known that former ambassador Armen Smbatyan and his son, conductor Sergey Smbatyan, were arrested.
Armen Smbatyan was charged with organizing large-scale fraud, and Sergey Smbatyan and a businessman—with large-scale fraud.
A number of Armenian cultural figures, famous athletes and physicians have submitted a petition to Prosecutor General of Armenia Anna Vardapetyan, asking her to have Sergey Smbatyan released from detention. The prosecutor's office is going to consider the petitions to commute the preventive measure chosen against him from detention to non-custodial detention.