Նկատի ունենալով Արցախում տիրող ներկայիս ծանր իրավիճակը՝ շեշտը պետք է դնել հասարակական կարծիքի վրա, և անել ամեն ինչ՝ Արցախի ժողովրդին ցույց տալու, որ իրենք միայնակ չեն։ Պետք է ինչքան հնարավոր է արագ անել այնպես, որ օտարերկրյա մարդասիրական կազմակերպությունները, լրագրողները, տարբեր երկրների պատվիրակությունները շաբաթական 3-4 անգամ այցելեն սահմանային գոտի՝ Լաչինի միջանցքի սկիզբ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Փարիզի քաղաքագիտության ինստիտուտի փորձագետ Կայծ Մինասյանը։
Սա, ըստ նրա, ճնշում կգործադրի այս երկրների կառավարությունների վրա, կդառնա աջակցություն Արցախի ժողովրդին, և որ ամենակարևորն է, դրանով հայությունը ցույց կտա, որ անում է ամեն ինչ, որպեսզի Ղարաբաղի հարցը մնա օրակարգում։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանն ուզում է, որ ղարաբաղյան հարցում ճնշումներ չլինեն, որպեսզի Ղարաբաղի հարցում որևէ լծակ չլինի, որպեսզի Ղարաբաղի հարցը լուծվի Բաքվի պատկերացումների համաձայն ու դուրս գա օրակարգից։
Այս ամենը վերաբերում է հասարակական մակարդակի գործողություններին։
Ինչ վերաբերում է Կառավարությանը, ապա այն պետք է դրսի պետություններին ցույց տա նրանց պատասխանատվությունը ստեղծված իրավիճակի համար՝ մատնանշելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, ցույց տալով, որ միջազգային խաղացողներն իրենց խոսքի տերը չեն և չեն հարգում այն, հավելեց Մինասյանը։
Չէ որ սա միայն Ղարաբաղի հարցը չէ, դա միջազգային խնդիր է։
«Որքան հակամարտությունը միջազգայնացվի բոլոր միջազգային ատյաններում և հասարակական կառույցներում, այնքան լավ՝ ի հակակշիռ Ադրբեջանի ցանկությունների, որը չի ցանկանում, որ Ղարաբաղի հարցը միջազգայնացվի»,- ընդգծեց քաղաքագետը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ձգտել բացել օդային միջանցք, եթե Բաքուն շարունակի շրջափակման մեջ պահել Լաչինի միջանցքը։

Учитывая нынешнюю сложную ситуацию в Арцахе, акцент нужно делать на общественном мнении и сделать все, чтобы показать народу Арцаха, что он не один. Нужно как можно быстрее сделать так, чтобы иностранные гуманитарные организации, журналисты, делегации разных стран 3-4 раза в неделю посещали приграничную зону, начало Лачинского коридора. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил эксперт Парижского института политологии Кайц Минасян.
Это, по его оценке, окажет давление на правительства этих стран, станет поддержкой для народа Арцаха, и, самое главное, тем самым армяне покажут, что они делают все, чтобы карабахский вопрос остался в повестке.
Он заметил, что Азербайджан как раз и хочет, чтобы не было какого-либо давления, какого-либо рычага в вопросе Карабаха, чтобы карабахский вопрос решился согласно представлению Баку и вышел из повестки.
Все это касается действий на общественном уровне.
Что касается Правительства, то оно должно показать иностранным государствам их ответственность за ситуацию, указав на  решения Международного суда, показать, что международные игроки не держат свое слово и не уважают его, добавил Минасян.
Это ведь не только карабахский вопрос, это международный вопрос.
«Чем больше будет интернационализироваться конфликт во всех международных инстанциях и общественных структурах, тем лучше, в противовес желаниям Азербайджана, который не хочет, чтобы карабахский вопрос интернационализировался», – подчеркнул политолог.
По его словам, необходимо стремиться к открытию воздушного коридора, если Баку продолжит держать в блокаде Лачинский коридор.