Մենք կարողացանք Արցախի համար մարդասիրական օգնությամբ 10 բեռնատար ուղարկել։ Սա հիմնականում չփչացող սնունդ է, մանկական սնունդ, գեներատորներ, արևային մարտկոցներ՝ այն ամենը, ինչը հնարավորություն կտա դիմակայել ստեղծված իրավիճակին։ Այս մասին օգոստոսի 30-ին Արցախի նախագահի հետ առցանց ռեժիմով անցկացված համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։
Նրա խոսքով՝ օգնությունը նախատեսված է անցած տարվա դեկտեմբերից շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի 6 քաղաքների համար՝ այն մարդկանց, ովքեր զրկված են իրենց հողում արժանապատիվ ապրելու հնարավորությունից։
«Մենք եկել ենք մեր աջակցությունն ու համերաշխությունը հայտնելու։ Հայաստան ժամանած պատվիրակության կազմում կան տարբեր քաղաքական ուժերից մարդիկ, մեզ բոլորիս միավորում է Հայաստանն ու Արցախը»,- շեշտեց Իդալգոն։
Նա իր երախտագիտությունը հայտնեց Հայաստանի իշխանություններին, ինչպես նաև Արցախի նախագահին և Արցախի արտգործնախարարին։

Мы смогли отправить 10 грузовых машин с гуманитарной помощью для Арцаха. Это в основном нескоропортящееся продовольствие, детское питание, генераторы, солнечные панели – все, что позволит выдержать в сложившейся ситуации. Об этом на совместной с президентом Арцаха пресс-конференции, которая проводилась онлайн, 30 августа заявила мэр Парижа Анн Идальго.
По ее словам, помощь предназначена для 6 городов Арцаха, которые с декабря прошлого года находятся в блокаде, для людей, лишенных возможности достойно жить на своей земле.
«Мы приехали выразить свою поддержку и солидарность. В делегацию, которая приехала в Армению, входят люди из разных политических сил, всех нас объединяет Армения и Арцах», – подчеркнула Идальго.