Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2023թ. հոկտեմբերը 2022թ. հոկտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 0.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.3%:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 3.0% գնանկում, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.4% գնաճ:
Այսպես․ 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հնդկացորենի գինը նվազել է 26.9%-ով, ոսպինը՝ 20.2%-ով, հաճարինը՝ 5.6%-ով, բլղուրինը՝ 5.0%-ով, ձավարինը՝ 4.7%-ով, բրնձինը՝ 4.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է համապատասխանաբար 2.5%, 1.4%, 0.3%, 1.1%, 1.3% 1.4% գնաճ:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ մակարոնի գինը նվազել է 11.3%-ով, կարագինը՝ 3.5%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 0.5% և 1.2% գնաճ:
Տավարի մսի գինը 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ աճել է 1.8%-ով, թարմ կաթինը՝ 3.5%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.6% և 0.4%-ով:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արևածաղկի բուսական յուղի գինը նվազել է 30.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 3.1% գնաճ:
Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 5.4% գնանկում, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 5.6% գնաճ:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ ձվի գինն աճել է 13.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 1.4%-ով:
Ալկոհոլային խմիչքի գները 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ աճել են 6.1%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.7%-ով:
Դրան զուգընթաց, 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է ալյուրի՝ 19.1% և ոլոռի՝ 17.1%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ 0.3% և 0.7% գնանկում:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է խոզի մսի` 13.2%, ոչխարի մսի 2.6% գնանկում և թռչնամսի` 0.9% գնաճ, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.7%, 1.2% և 0.3% գնանկում:
Մարգարինի գինը 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ նվազել է 18.4%-ով, «Իշխան» ձկնատեսակինը՝ 5.5%-ով, պանրինը՝ 3.1%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ համապատասխանաբար 1.0%, 0.5%, 0.3%-ով:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 8.3%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 6.2% գնաճ։
Մրգի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է 1.0%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 4.2% գնանկում:

The 12-month (October 2023 compared to October 2022) inflation in Armenia's consumer market was 0.1%, and compared to the previous month - 0.3%.
According to the respective data published by the Statistical Committee of Armenia, in October 2023, compared to October 2022, the country recorded a 3% drop in the prices of food and non-alcoholic beverages, but compared to September 2023, a 0.4% inflation.
Thus, in October 2023 compared to October 2022, the price of buckwheat decreased by 26.9%, lentils by 20.2%, beech by 5.6%, bulgur wheat by 5.0%, buckwheat by 4.7%, rice by 4.3%, and compared to September 2023, 2.5%, 1.4%, 0.3%, 1.1%, 1.3% and 1.4% inflation were recorded, respectively.
In October 2023, compared to October 2022, the price of macaroni decreased by 11.3%, the price of butter - by 3.5%, but compared to September 2023, inflation was recorded by 0.5% and 1.2%, correspondingly.
The price of beef in October 2023 compared to October 2022 increased by 1.8%, fresh milk - by 3.5%, and compared to September 2023 - by 0.6% and 0.4%, in that order.
In October 2023, compared to October 2022, the price of sunflower vegetable oil decreased by 30.3%, but compared to September 2023, inflation was recorded by 3.1%.
In the sugar and sugar product group, in October 2023 compared to October 2022, a 5.4% deflation was recorded, but compared to September 2023 - 5.6% inflation.
In October 2023, compared to October 2022, the price of eggs increased by 13.3%, and compared to September 2023, by 1.4%.
Alcoholic drink prices increased by 6.1% in October 2023 compared to October 2022, and by 0.7% - compared to September 2023.
Along with that, in October 2023, compared to October 2022, a drop in the prices of flour - 19.1% and peas - 17.1%, and 0.3% and 0.7%, respectively, compared to September 2023, was recorded in Armenia.
In October 2023, compared to October 2022, the country recorded a 13.2% and 2.6% drop in the prices of pork and mutton, whereas 0.9% inflation in poultry, and a 0.7%, 1.2%, and 0.3% deflation, in that order, compared to September 2023.
The price of margarine in October 2023 compared to October 2022 decreased by 18.4%, that of the "Ishkhan" trout - by 5.5%, cheese - by 3.1%, and compared to September 2023 - by 1.0%, 0.5%, 0.3%, correspondingly.
In October 2023, compared to October 2022, 8.3% inflation was recorded in the vegetable product group, and 6.2% compared to September 2023.
And in the fruit group, in October 2023 compared to October 2022, a 1.0% drop in prices was recorded in Armenia, and compared to September 2023 - a 4.2% drop.