Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2023թ. հոկտեմբերը 2022թ. հոկտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 0.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.3%:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 3.0% գնանկում, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.4% գնաճ:
Այսպես․ 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հնդկացորենի գինը նվազել է 26.9%-ով, ոսպինը՝ 20.2%-ով, հաճարինը՝ 5.6%-ով, բլղուրինը՝ 5.0%-ով, ձավարինը՝ 4.7%-ով, բրնձինը՝ 4.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է համապատասխանաբար 2.5%, 1.4%, 0.3%, 1.1%, 1.3% 1.4% գնաճ:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ մակարոնի գինը նվազել է 11.3%-ով, կարագինը՝ 3.5%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 0.5% և 1.2% գնաճ:
Տավարի մսի գինը 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ աճել է 1.8%-ով, թարմ կաթինը՝ 3.5%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.6% և 0.4%-ով:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արևածաղկի բուսական յուղի գինը նվազել է 30.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 3.1% գնաճ:
Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 5.4% գնանկում, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 5.6% գնաճ:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ ձվի գինն աճել է 13.3%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 1.4%-ով:
Ալկոհոլային խմիչքի գները 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ աճել են 6.1%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.7%-ով:
Դրան զուգընթաց, 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է ալյուրի՝ 19.1% և ոլոռի՝ 17.1%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ 0.3% և 0.7% գնանկում:
2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է խոզի մսի` 13.2%, ոչխարի մսի 2.6% գնանկում և թռչնամսի` 0.9% գնաճ, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0.7%, 1.2% և 0.3% գնանկում:
Մարգարինի գինը 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ նվազել է 18.4%-ով, «Իշխան» ձկնատեսակինը՝ 5.5%-ով, պանրինը՝ 3.1%-ով, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ համապատասխանաբար 1.0%, 0.5%, 0.3%-ով:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 8.3%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 6.2% գնաճ։
Մրգի ապրանքախմբում 2023թ. հոկտեմբերին 2022թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է 1.0%, իսկ 2023թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 4.2% գնանկում:

12-месячная инфляция на потребительском рынке Армении (октябрь 2023 г. к октябрю 2022 г.) составила 0,1%, а к предыдущему месяцу – 0,3%.
Согласно данным, обнародованным Государственным комитетом статистики Армении, в октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года в республике зафиксирована дефляция по части продуктов питания и безалкогольных напитков в 3%, а в сравнении с сентябрем 2023 года имеется инфляция в 0,4%.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цена на гречку понизилась на 26,9%, чечевицу – на 20,2%, полбу – на 5,6%, крупы – на 4,7%, рис – на 4,3%. В сравнении же с сентябрем текущего года зафиксирована инфляция на уровне 2,5%, 1,4%, 0,3%, 1,1%, 1,3% и 1,4% соответственно.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цена на макароны понизилась на 11,3%, масло – на 3,5%, а в сравнении с сентябрем текущего года зафиксирована инфляция на уровне 0,5% и 1,2%.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цена на говядину выросла на 1,8%, свежее молоко – на 3,5%, а в сравнении с сентябрем текущего года – на 0,6% и 0,4% соответственно.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цена на подсолнечное масло понизилась на 30,3%, а в сравнении с сентябрем текущего года зафиксирована инфляция в 3,1%.
В группе «Сахар и сахарная продукция» в октябре 2023 года в сравнении с тем же месяцем прошлого года зафиксирована дефляция в 5,4%, а в сравнении с сентябрем текущего года зарегистрирована инфляция в 5,6%.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цена на яйца повысилась на 13,3%, а в сравнении с сентябрем текущего года – на 1,4%.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года цены на алкогольные напитки выросли на 6,1%, а в сравнении с сентябрем текущего года – 0,7%.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года зафиксирована дефляция в 19,1% по части муки и 17,1% по части гороха, а в сравнении с сентябрем текущего года – в 0,3% и 0,7% соответственно.
В октябре 2023-го в сравнении с тем же месяцем прошлого года зафиксирована инфляция в 13,2% по части свинины, 2,6 % по части баранины, 0,9% по части мяса птицы, в сравнении с сентябрем текущего года зафиксирована дефляция в 0,7%, 1,2% и 0,3% соответственно.
В группе овощных продуктов в октябре 2023 года в сравнении с тем же месяцем прошлого года зафиксирована инфляция в 8,3%, а в сравнении с сентябрем 2023 г. – в 6,2%.
Что касается фруктов, то в октябре 2023 года в сравнении с тем же месяцем прошлого года зафиксирована дефляция в 1%, а в сравнении с сентябрем 2023 г. – в 4,2%.