44 երկրների ներկայացուցիչները կողմնակից են Ռուսաստանի դեմ հատուկ տրիբունալի ստեղծման գաղափարին Ուկրաինայի դեմ հանցագործությունների կատարման համար, տեղեկացրել է Նիդեռլանդների կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Հռչակագիրն ընդունվել է «Արդարության վերականգնում Ուկրաինայի համար» կոնֆերանսի արդյունքների հիման վրա։ Կոնֆերանսին մասնակցել է 57 երկիր։
Փաստաթղթին աջակցել են 44 երկրներ։ Այդ թվում՝ ԵՄ անդամ երկրները, Կանադան Վրաստանը, Ճապոնիան, Մոլդովան, Նոր Զելանդիան, Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն։
«Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք ՌԴ ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ; այդ ակտերը, ներառյալ Ուկրաինայի շրջանների անօրինական անեքսիան, ՄԱԿ Կանոնադրության աղաղակող խախտումներ են եւ ՌԴ-ին ենթարկեցնելու են պետական պատասխանատվության, դրանք սպառնում են միջազգային խաղաղությանը եւ անվտանգությանը, կասկածի տակ դնում հարգանքը կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի հանդեպ եւ խափանում են ժողովրդավարական արժեքները»,- նշված է հռչակագրում։
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարարը կոնֆերանսում ունեցած ելույթում ողջունել է Վնասների միջազգային ցուցակի ստեղծումը։ Նրա խոսքով՝ ապրիլի 2-ի գիշերվա վիճակով ստացվել է ավելի քան 100 հայց փոխհատուցման մասին։

Представители 44 стран поддержали идею создания спецтрибунала для России за преступления, совершенные против Украины во время захватнической войны,сообщает пресс-служба правительства Нидерландов.
Соответствующая декларация была принята по итогам конференции «Восстановление справедливости для Украины». Всего в конференции участвовало 57 стран.
Документ поддержали 44 страны. Среди них: страны-члены ЕС, Канада, Грузия, Япония, Молдова, Новая Зеландия, Великобритания, США.
«Мы подтверждаем решительное осуждение актов агрессии со стороны РФ против Украины; эти акты, включая попытку незаконной аннексии регионов Украины, являются вопиющими нарушениями Устава ООН является нарушением международного права, влекущего государственную ответственность РФ, угрожающих международному миру и безопасности, ставят под сомнение уважение к международному порядку, основанному на правилах, и подрывают демократические ценности», - говорится в декларации.
Глава МИД Нидерландов во время выступления на конференции приветствовала создание Международного реестра убытков. По ее словам, по состоянию на вечер 2 апреля было получено более 100 исков о компенсации.