ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ընտանիքի անդամները ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի նախընտրական արշավի ներկայացուցիչների հետ քննարկել են նախագահական մրցապայքարից նրա դուրս գալու հնարավոր ծրագիրը, հայտնում է NBC-ն՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Հեռուստաալիքի տեղեկությունների համաձայն,  զրույցի հիմնական միտքն այն էր, որ Բայդենի դուրս գալը նախագահական մրցապայքարից պետք է ԱՄՆ Դեմոկրատական ​​կուսակցությանն առավել շահեկան դիրք տա հանրապետական ​​թեկնածու Դոնալդ Թրամփին հաղթելու համար։
Ընտանիքի անդամները զրույցում ընդգծել են, որ Բայդենը ցանկանում է, որ մրցապայքարից դուրս գալու մասին հայտարարությունն արվի իր ընտրած ժամանակում։ Բացի այդ, կողմերը քննարկել են Սպիտակ տան ղեկավարի նախընտրական արշավի ազդեցությունը նրա առողջության, ընտանիքի և երկրում կայունության վրա։
Հունիսի 27-ին Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում տեղի ունեցավ Բայդենի և Թրամփի հեռուստաբանավեճը։ CNN-ի էքսպրես հարցման համաձայն՝ բանավեճը դիտած հեռուստադիտողների երկու երրորդը հաղթանակը շնորհել է Թրամփին։ Բայդենի աղետալի ելույթից հետո ԱՄՆ-ում սկսեցին ավելի բարձրաձայն հնչել Սպիտակ տան ղեկավարին ուղղված,  պետական ​​բարձրագույն պաշտոնը պահպանելու հետագա փորձերից հրաժարվելու կոչերը:

Члены семьи президента США Джо Байдена обсудили с представителями предвыборной кампании главы американской адмнистрации план его возможного выхода из президентской гонки, сообщает телеканал NBC со ссылкой на источники.
По его сведениям, основная суть разговора сводилась к тому, что выход Байдена из президентской гонки должен дать Демократической партии США наиболее выгодную позицию, чтобы одержать победу над кандидатом от республиканцев Дональдом Трампом.
Члены семьи в разговоре подчеркнули, что Байден хочет, чтобы объявление о выходе произошел в выбранный им период. Помимо этого стороны обсуждали влияние предвыборной кампании главы Белого дома на его здоровье, его семью и на стабильность в стране.
27 июня в Атланте (штат Джорджия) состоялись теледебаты Байдена и Трампа. По данным экспресс-опроса телеканала CNN, две трети зрителей, следивших за дебатами, присудили победу Трампу. После провального выступления Байдена в США стали все громче звучать призывы к главе Белого дома отказаться от дальнейших попыток сохранить за собой высший государственный пост.